Kategoriarkiv: Cyclocross / Touring / Racer

Kona Rove LTD 2022 stl 54 Custom – Ord.Pris: 25000:- NU: 19000:-

Vi byggde en mycket kompetent gravel / touringcykel från en Kona Rove LTD 2022 ram i storlek 54 (Passar dig som är mellan ca 174 och 182cm). Den är använd av oss ca 10 mil, främst för marknadsföringssyfte.

Ramen är i tunn kromolystål, lätt och otrolig bekväm att cykla på. Den är monterad med en touring kolfibergaffeln som har fyra fästen på varje sida, så att nästan vilken frampakethållare eller lowrider som helst passar på.

Utrustningsmässigt har vi använt följande komponenter:
– Hjul XLC Gravel asymetriska i 622mm
– Punkteringsskyddade däck 38-622
– Microshift Advent X växelgrupp i 1×10 (Kassett aluminium 11-48T och bakväxel aluminium) och framklinga narrow wide 42T – Advent X är en otrolig tålig och välfungerande växelsystem som lämpar sig perfekt för svåra nordiska förhållanden.
– Vevparti och vevlager Shimano XT- Styrlager Stronglight O’Light
– Sadel Fizik Aliante med matchande styrlinda Fizik
– Effektiva mekaniska skivbromsar Shimano
– Gravel styre 46mm

Cykeln känns otroligt pigg, välbalanserad och optimal för att köra långa streckor, oavsett om du cykelpendlar eller om du planerar ansträngande touring turer.

Kona Rove LTD 2022 – Ord.Pris: 25000:-  NU: 19000:-

Ram Kona Sutra LTD 2022 stl 52 och 54 – 8500:-

Nu har vi två Sutra LTD 2022 ramar i lager, en 52 och en 54. Det kan vara en av dem finaste ramarna på marknaden för att bygga en touringcykel, en ren gravel, eller en monstergravel.

Ramen är gjord av lätt kromolystål, klarar att ta 29″ hjul med däck upp till ca 2,5″, och såklart alla storlekar under. Den har fästen i stort sätt överallt, så varenda tillbehör på marknaden går att montera på ett bra sätt. Ramen är också förberedd för dropper med internt dragning.

Den levereras med gaffel (dock utan styrlager), växelöra, klämma till sadelstolpe och axlar. Sen är det bara att plocka fram din fantasi och bygga en riktig cool cykel!

Ram Kona Sutra LTD 2022 i stl 52 eller 54 – 8500:-

Kona Rove DL 2023 – 22000:-

Rove DL har blivit genom åren en referens bland äventyr / gravelcyklar då 10-tusental cyklister har valt just den modellen för sina små eller stora äventyr .

Den har en lätt och mycket bekväm kromolystålram, monterad ihop med tåliga och välbeprövade komponenter. Sram Rival är i skrivande stund den växelgruppen som får den bästa pris/tålighet ratio och lämpar sig speciellt bra för våra nordliga förhållanden. TRP hydrauliska/mekaniska skivbromsar är det självklara valet om du vill kombinera enkelheten att underhålla och justera bromsen utan att kompromissa med bromseffekten.

Rove DL har 650b hjul (27,5″) med bredda däck. Komforten och mångsidighet är viktigast då poängen med den här cykeln är att kunna cykla på olika underlag, men med rätt däcktryck får du också rätt så bra fart på asfalt.

Kom och testa!

Kona Rove DL 2023 – 22000:-

SPECIFICATIONS

FRAME MATERIALKona Butted Cromoly
SIZES48, 50, 52, 54, 56, 58
REAR SHOCKn/a
FORKKona Project Two Cromoly Disc
CRANKARMSSRAM Apex
CHAINRINGS40t X-Sync
B/BSRAM GXP 68mm
PEDALSn/a
CHAINSRAM PC1110
CASSETTESRAM PG1130 11-42t 11spd
CHAINGUIDEn/a
F/Dn/a
R/DSRAM Rival 1
SHIFTERSSRAM Rival 1
BRAKE CALIPERSTRP HDC711C Mechanical / Hydraulic
FRONT BRAKE ROTORTRP TR160mm
REAR BRAKE ROTORTRP TR160mm
BRAKE LEVERSSRAM Rival 1
HEADSETFSA No.1/No.10
HANDLEBARKona Road
STEMKona Road Deluxe
SEATPOSTKona Deluxe Thumb w/Offset 27.2mm
SEAT CLAMPKona Clamp
GRIPSKona Cork Tape
SADDLEWTB Volt
FRONT HUBFormula 100x12mm
REAR HUBFormula 142x12mm
SPOKESStainless Black 14g
RIMSWTB ST i23 TCS 2.0
FRONT TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
REAR TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
PAINT COLORGloss Kiwi w/ Charcoal & Cyan Decals
EXTRASn/a

All specifications are subject to change without notice

GEOMETRY(mm) 

 SIZE485052545658
1ST LENGTH480500520540560580
2TT LENGTH515531546562578598
3REACH372378383388392400
4STACK532551570588607626
5STANDOVER735754775794815834
6HT ANGLE70.570.571.071.071.571.5
7HT LENGTH90110130150170190
8ST ANGLE75.074.574.073.573.072.5
9CS LENGTH435435435435435435
10BB DROP747472727070
11BB HEIGHT268268270270272272
12WHEELBASE101610291036104810541068
13FRONT CENTER592604612623628643
14FORK LENGTH400400400400400400
15FORK OFFSET505050505050
KONA Geometry

Kona Unit X 2023 – 17000:-

Unit X kommer ett steg närmare den perfekta do it all cykel, 29+ hjul ihop med 1×12 Shimano Deore växelgrupp, för ökad mångsidighet. Utväxlingen är så bredd att du kan klättra de brantaste stigarna utan vidare ansträngning och köra järnet på asfalt utan att behöva byta framklinga. Du har såklart genomgående axlar för ökad styvhet och hållbarhet. Den fina kromolystålramen med Reynolds 520 rör lever vidare från tidigare årsmodeller, såsom enkelheten och den lekfulla geometrin.

Resultatet blir en superrolig stålmountainbike som lämpar sig lika bra på vintriga cykelvägar som på tekniska skogsstigar. Enkel, tålig och fun, inget mer behövs.

Är du efter en allround touringcykel? Unit X lämpar sig utmärkt för ändamålet! Ramen har massor med fästen för att montera all möjliga packningssystem, och ergonomin är speciell anpassad för att cykla långa pass, oavsett underlag.

Kona Unit X 2023 – 17000:- (Finns i lager nu!)

Kona Sutra LTD 2023 – Pris: 30000:-

Kona Sutra LTD är en gravelbike som trivs bäst när själva gruset förvandlas till grovt underlag, flowig stig eller stökig single track. Det är en äventyrcykel som är faktiskt genomtänkt för äventyr.

Kona har utvecklat ramen med den moderna hardtail-geometrin som inspirationskälla, dvs långt och sjunkande överrör, kort kedjestag, flackare gaffel och brett styre. Ramen är också förberett för intern dragning av teleskopstolpe, har fästen i stort sätt överallt. Den är såklart gjord av kromolystål, som är kungsmaterialet när det gäller gravelbikes. Kromolystål är lätt, hållbar, tillåter användning av tunnare rör, och beter sig exemplarisk med utmärk komfort och dämpningsförmåga.

Utrustningen består av 29″ hjul med lätta WTB KOM fälgar, Maxxis Rekon Race EXO däck i 2.25″, singleklinga med 11-delad kassett Sram Rival (Oslagbar ratio pris/kvalitet i nordiskt klimat), hydrauliska skivbromsar Sram Rival, teleskopstolpe med reglage inbyggd i vänstra bromshandtaget osv.

Den här cykeln är våldsamt bra oavsett om du pendlar året runt eller om du drömmer av att bikepacka så fort möjligheten dyker upp. Den rullar förvånansvärt bra även på asfalt, så långa asfaltsträckor är inget att oroa sig för. Däremot om asfalten tar slut kommer lyckorusningar att ta över då Sutra LTD har en exceptionell förmåga att svälja terrängen och ge dig en otrolig smidig körupplevelse.

Kona Sutra LTD 2023 – 30000:-

Pilen Gravel (Lätt begagnad) – Ord.Pris: 19500:- NU: 13000:-

Nu säljer vi resultatet av ett projekt vi genomförde under hösten. Vi byggde en gravelbike från en exklusiv Pilen-ram i kromolystål och hade i mål att göra en så vacker och så bekväm gravelcykel som möjligt. Den användes lite i marknadsföringssyfte (max 10 mil användning) och nu ska den säljas.

Vi lyckades att få en pålitlig, versatil och mycket bekväm cykel. Bäst är att komma förbi och provcykla.

Ramstorlek 58 – Passar dig som är över ca 182cm.

Här kommer lite spec:
– Pilen Supersport ram i kromolystål med reducerade rör.
– Single klinga narrow wide med Shimano XT vevparti och vevlager samt bakväxel Microshift AdventX 10-delad (11-48T) med matchande reglage.
– Hjul Lite X i 27,5″ monterade med exklusiva däck Panaracer Gravelking SK
– Mekaniska skivbromsar Sram med 180mm skiva fram och 160mm bak
– Bred gravelstyre
– Sadel Brooks Team Pro Special i läder med matchande styrlinda.

Skickas inte, utan hämtas på plats i Hammarby Sjöstad.

Nypris: 19500:- NU: 13000:-

Kona Dr Dew 2022 – Ord.Pris: 15500:- REApris: 14500:-

Kona Dr Dew, med sin lätt och bekväm kromolystålram, är den senaste hybrid/gravelhjälte om du helst vill slippa bockstyre. Du får samma trevliga ställningen jämfört med andra Dew-hojar i sortimentet, men kombinationen av stålram, raktstyre, 650b hjul, och suverän 1×12 Shimano Deore drivlina gör att Dr Dew är ett vapen på asfalt, grus och enklare stigar, sommar som vinter, ”naken” eller proppfull med packning. Det är bara att köra, cykeln kommer inte att begränsa dig.

Kona Dr Dew 2022 – Ord.Pris: 15500:-  REApris: 14500:-

Kona Rove AL/DL 2022 – Rek.Pris: 13000:- REApris: 11000:-

Rove AL/DL är en uppgradering av Rove AL. Samma aluminiumram, samma geometri, men växlar Shimano Sora i 2×9 rakt igenom, samt högprestanda skivbromsar TRP Spyre C som är kända som de bästa mekaniska skivbromsar på marknaden. Stänkskärmar ingår också som standard.

Utöver att vara ursnygg är Rove DL så mångsidig som det bara går: pendling, träning, touring, vintercykling, barnhämtning, shopping, njutning… Allt sånt för ungefär ett år SL-kort.

Kona Rove AL/DL 2022 – Rek.Pris: 13000:-   REApris: 11000:-

Kona Sutra 2022 – Ord.Pris: 20500:- REApris: 18500:-

Kona Sutra 2022 är den senaste modellen utvecklat från den klassiska och välbeprövad Sutra kromolystålram. Kona har lagt till några extra fästen på överröret för enklare packning, anpassat ramen med integrerad styrlager för enkel uppdatering av gaffel (om du önskar tex montera en modern kolfibergaffel), och ändrat däckutrymme så att du kan montera bredare däck jämfört med tidigare modeller. 

Utrustningen skiljer sig också en del från tidigare årsmodeller. Växelgruppen består av den mycket effektiva Shimano GRX i 2×10, hydrauliska/mekaniska bromsar TRP, extra punkteringsskyddade däck Marathon Mondial i 40mm, Brooks lädersadel med matchande styrlinda, samt Tubus frampakethållare för optimal montering av kraftiga framväskor.

Sutra 2022 är gjord för både intensiv pendling året runt och renodlad touring i varierande landskap. Ett måste om endast det bästa är bra nog.

Kona Sutra 2022 – Ord.Pris: 20500:-  REApris: 18500:-

Kona Sutra SE 2022 – Ord.pris: 17500:- REApris: 16500:-

Nu får vi in sista leverans av Kona Sutra SE 2022 för året. I skrivande stund har vi storlek 52, 54 och 58 tillgängligt.

Kona Sutra SE 2022 är referensen när det gäller touringcykling. Alltid bra, alltid pålitlig, alltid med dig när du bestämmer dig att cykla långt, mycket långt.

2022 modell kommer såklart med mycket fin kromolystålram. Varenda komponent på cykeln är skickligt genomtänkt för pålitlighet och hållbarhet. Utväxlingen består av Shimano Deore i 3×10, skivbromsarna är mekaniska, TRP Spyre C, som anses i dagsläge vara den bästa mekaniska bromsen. Cykeln är också utrustad med Brookssadel B17, heltäckande stänskärmar, kraftig pakethållare och fästen överallt på ramen för möjlighet till optimal packning.

Kona Sutra SE 2022 – Ord.Pris: 17500:-  REApris: 16500:-

Kona Sutra LTD 2022 – 26000:-

Kona Sutra LTD 2022 är en gravelbike som trivs bäst när själva gruset förvandlas till grovt underlag, flowig stig eller stökig single track. Det är en äventyrcykel som är faktiskt genomtänkt för äventyr.

Kona har utvecklat en ny ram, med den moderna hardtail-geometrin som inspirationskälla, dvs långt och sjunkande överrör, kort kedjestag, flackare gaffel och brett styre. Ramen är också förberett för intern dragning av teleskopstolpe, har fästen i stort sätt överallt. Den är såklart gjord av kromolystål, som är kungsmaterialet när det gäller gravelbikes. Kromolystål är lätt, hållbar, tillåter användning av tunnare rör, och beter sig exemplarisk med utmärk komfort och dämpningsförmåga.

Utrustningen består av 29″ hjul med lätta WTB KOM fälgar, Maxxis Rekon Race EXO däck i 2.25″, singleklinga med 11-delad kassett Sram Rival (Oslagbar ratio pris/kvalitet i nordiskt klimat), hydrauliska skivbromsar Sram Rival, teleskopstolpe med reglage inbyggd i vänstra bromshandtaget osv.

Den här cykeln är våldsamt bra oavsett om du pendlar året runt eller om du drömmer av att bikepacka så fort möjligheten dyker upp. Den rullar förvånansvärt bra även på asfalt, så långa asfaltsträckor är inget att oroa sig för. Däremot om asfalten tar slut kommer lyckorusningar att ta över då Sutra LTD har en exceptionell förmåga att svälja terrängen och ge dig en otrolig smidig körupplevelse.

Kona Sutra LTD 2022 – 26000:-

Rove LTD 2022 – Rek.Pris: 30000:- – FMBpris: 29000:-

Kona Rove LTD 2022 är en mångsidig gravel/touring raket! Den kombinerar den klassiska och välbeprövade Rove kromolystålram, lagom aggressiv och maximal bekväm, med den nya Kona Rove Verso kolfibergaffel. Gaffeln är designad för att montera alla möjliga packningsystem tillgängliga på marknaden, tillåta däck upp till minst 52mm breda, sänka vikten på cykeln, och bidra till så bra komfort och styvhet som möjligt.

Rove LTD är utrustad med den senaste Shimano GRX grupp i 2×11 växlar. GRX är Shimanos gravel dedikerad grupp. Den klarar urdåliga förhållanden, växlar snabbt och exakt oavsett var du befinner dig, och oavsett årstiden. Bromsarna är hydrauliska, Shimano GRX dem med, effektiva och lätt att sköta.

Helheten är en lätt, välutrustad, förvånansvärt snabb gravelbike redo för vilken äventyr som helst, med eller utan packning. Den är utan tvekan en av marknadens absolut bästa gravel/äventyrcykel tillgänglig just nu.

Kona Rove AL 700 2022 – Ord.Pris: 10500:- REApris: 9500:-

Kona Rove AL är en gravelbike som samlar allt du behöver för effektiv pendling och training. Fin och lätt aluminiumram, Shimano Claris drivpaket i 2×8 växlar, skivbromsar Hayes CX Comp, punkteringsskyddade däck WTB Riddler och snäll geometri som är en perfekt kompromiss mellan aggressivitet och komfort. Du kan såklart montera stänkskärmar och pakethållare på din Rove AL, samt dubbdäck om du planerar att cykla igenom vintern.

Kona Rove AL 700 2022 – Ord.Pris: 10500:-  REApris: 9500:-

Kona Rove 2022 – Rek.Pris: 15500:- REAPris: 13500:-

Kona Rove 2022 är cykeln du ska välja om du har krav på både kanon stålram och attraktivt pris. Den har exakt samma kromolystålram och gaffel som storebror Rove DL, men är utrustad med mer prisvärda komponenter såsom Shimano Sora drivlina i 2×9 växlar och Shimano Tektro C550 skivbromsar. Den är, ”out-of-the-box”, redo för långa turer med mycket packning, till och med på bergiga vägar om din äventyr tar det långt. Den är annars, om tiden inte finns för längre resor, den perfekta året runt pendelhoj, bekväm, stabil, praktisk och förvånansvärd snabb.

Kona Rove 2022 – Rek.Pris: 15500:-  REApris: 13500:-

Kona Rove DL 2022 – Ord.Pris: 19500:- REAPris: 17000:-

Rove lyckosagan lever vidare med den nya Rove DL 2022. Den har samma kromolystål ram som tidigare, fast fina uppgraderingar på komponenter. Utöver den välbeprövad Sram Rival växelgrupp får du mycket effektiva TRP mekanisk/hydraulisk skivbromsar som ger maximal bromsförmåga och minimal underhåll. Vevpartiet är också påkostad jämfört med tidigare årsmodeller. 

Resten lever vidare. Du har 6 ramstorlekar att välja på, från 48cm till 58cm, en geometri som är den perfekta balans mellan sport och komfort, fästen för att montera allt möjligt på ramen, samt 650b hjul för ökad komfort och mångsidighet. Rove DL är en otrolig arbetshäst som trivs lika bra för oändliga tur och retur till jobbet, som på oändliga vägar om din dröm är att bikepacka.

Kona Rove DL 2022 – Ord.Pris: 19500:-  REApris: 17000:-