Författararkiv: Fix my Bike

Kona Dew Plus 2024 Svart stl L – Rek.Pris: 9900:- FMBpris: 9300:-

Dew Plus är en lätt och sportig hybridcykel med modern geometri, fina komponenter och rätt attityd. Den är tänkt till dig som vill främst pendla till och från jobbet, helst året runt, men kräver att cykel ska tåla betydlig mer. Du blir så nöjd att ta en lång tur på grusvägar, med eller utan packning, och bara njuta av tystnaden, känslan av att cykeln flyger fram, och enkelheten. 

Dew Plus har en fin aluminiumram och är utrustad med Shimano Deore drivlina 10-delad, hydrauliska skivbromsar, och stöd. Stänkskärmar går såklart lätt att montera på, samma gäller pakethållare och alla möjliga komponenter. Det finns massor med fästen på ramen.

Finns endast kvar i storlek L! Passar dig som är mellan ca 175 och 185cm.

Kona Dew Plus 2023 – Rek.Pris: 9900:-  FMBpris: 9300:-

Ram Kona Unit X stl S, M eller L – 9500:-

Nu har vi denna legendariska ram till salu i storlek S, M eller L. Gaffel, hjulaxlar (genomgående med Boost standard), växelöra och sadelfäste ingår.

Kromolystål, modern och unik geometri med Kona känsla rakt igenom, fästen överallt på ramen och gaffeln. Detta får du om du vill bygga en äventyr cykel utöver det vanliga, eller en riktigt cool MTB. 

Passa på nu, dessa ramar är sällan tillgängliga!

Ram Kona Unit X Dragonfly green – 9500:-

Democykel Kona Process 134 29 2022 – Rek.Pris: 32000:- Nu: 19500:-

Nu säljer vi några av våra democyklar Kona Process 134 29 2022. Finns i skrivande stund i storlek S, L och XL.

Process 134 AL 29 2022 är en trail/endurocykel till dig som vill göra en ordentlig satsning på stigcykling, kryddat av besök i olika bikepark. Ramen är enduroinriktad, men med en slaglängd och en geometri som tillåter dig att stigcykla aggressivt. Den nya geometrin är ännu mer trampeffektiv, och den nya växelgruppen Shimano Deore i 1×11 (11-51T) bidrar till att bredda ut ytterligare användningsområde. Den klättrar fort, och känns lekfull och förlåtande utför. Cykeln har 140mm slag fram (Rockshox Recon RL) och 134mm bak (Rockshox Delux Select Trunnion), samt 29 hjul. Teleskopstolpe finns med såklart.

Cyklarna är lätt använda, nyservade. De har använts mellan ca 10 och 30 timmar beroende på cykel. Allihopa är i riktigt bra skick.

Säljs med 3 månader garanti.

Kona Process 134 29 2022 – Rek.pris: 32000:- NU: 19500:-

Ram Kona Honzo ST stl S eller XL – 8500:-

Unikt tillfälle att få tag på en helt ny legendarisk ram. Finns i skrivande stund i stl S eller XL (Silver) eller XL (svart). Läs mer om ramen här.

Pris: 8500:-

Kona Rove AL 650 Touring 2024 – 12900:-

Kona Rove AL 650 är en gravelbike som samlar allt du behöver för effektiv pendling, training och för att genomföra olika slags äventyr. Fin och lätt aluminiumram, Shimano Claris drivpaket i 2×8 växlar, skivbromsar Tektro Mira, punkteringsskyddade däck Maxxis Rambler (650x47c) och snäll geometri som är den perfekta kompromissen mellan aggressivitet och komfort. 

Heltäckande stänkskärmar och tålig pakethållare ”touring”(klarar två stora väskor och upp till 25kg) ingår i priset.

Söker du efter en prisvärd gravel som trivs i de allra flesta förhållanden? Här är den! Tveka inte att komma förbi och provcykla!

Kona Rove AL 650 Touring 2024 – 12900:-

Gravel Scott Contessa – 11000:-

Gravel byggt på en Scott Contessa ram i storlek XS. Passar dig som är under ca 165cm.

Cykeln har 27,5″ hjul med high end Panaracer Graveling SK däck i 50-584. Drivlinan består av Microshift Advent i 1×9 med kassett 11-42 tänder, samt 42 tänder på framklingan. Mekaniska skivbromsar Shimano med 160mm skivor fram och bak. Gravelstyre Kona. Hela drivlinan, växel och bromsreglage, bromsar, hjul, däck och styre är nya. Ram och gaffel, sadelstolpe och sadel är begagnade.

Den är optimal för både pendling och touring, med eller utan packning, och på olika underlag. Den är väldigt mångsidig, bekväm, och rolig.

Som alla våra byggen, den här cykeln är unik, så när den är såld, ja, den är såld!

Gravel Scott Contessa – 11000:-

Kona Rove Touring 2024 – Ord.Pris: 19000:- FMBpris: 17500:-

Kona Rove Touring är en gravel/touring cykel färdigutrustad för att genomföra alla äventyr du drömmer av.

Ramen är otrolig bekväm på grund av geometrin som tillåter dig att sitta mångtimmar på cykeln, lagom framåt lutad. Och materialet, kromolystål absorberar vibrationerna och bidrar till hög komfort.

650b hjul ihopmonterade med avancerade Maxxis Rambler däck (650x47c) ger dig möjlighet att effektivt cykla på asfalt, grus och enklare skogsstigar.

Växlarna består av Shimano Sora i 2×9, pålitliga och lätta att underhålla. Tektro skivbromsar är mekaniska, med belägg som trycks från bägge sidor för optimal bromseffekt.

För att komplettera utrustningslistan har du en mycket bekväm WTB sadel, heltäckande stänkskärmar samt en pakethållare ”touring” som tål 2st kraftiga sidoväskor upp till 25kg totalt. Obs! Pedaler ingår inte.

Finns i lager nu i många olika storlekar!

Kona Rove Touring 2024 – Ord.Pris: 19000:-  FMBpris: 17500:-

Kona Hula 24 – Ord.Pris: 6500:- – REApris: 4900:-

Kona Hula är en fantastisk 24″ MTB redo för att barnen ska ha riktigt kul i skogen och på väg till skolan.

Ramen är i aluminium, och däcken är 2,6″ breda för att ge greppet och dämpningen som krävs när barnet börjar cykla lite mer engagerat. Ergonomin är genomtänkt för att barn mellan ca 130 och 150cm ska trivas som bäst.

Lätt i vikt, lättcyklat och oerhört glädjefull, Kona Hula ger starka förutsättning för optimal utveckling på två hjul.

Kona Hula – Ord.Pris: 6500:-  –  REApris: 4900:-

Kona Splice 2022 – Rek.Pris: 10000:- – REApris: 7900:-

Kona Splice är en bekväm hybridcykel, men ändå lätt och sportig med massa möjligheter: cykelpendling såklart, skogsutflykt med familjen eller kompisar, vintercykling, cykelresa på Gotland… En allround cykel för cyklister som behöver en lättskött, pålitlig och snabb hoj som klarar mycket! Splicen är dessutom utrustad med graveldäck WTB Riddler, supersnabba på asfalt men ändå med bra grep på grus.

Utrustningsmässigt har den 3×8 växlar Shimano Altus, hydrauliska skivbromsar samt låsbar dämpad framgaffel Suntour.

Såklart kan du montera stänkskärmar, pakethållare, dubbdäck, eller annan utrustning du skulle behöva.

Finns i lager nu!

Kona Splice 2023 – Rek.Pris: 10000:- – REApris: 7900:-

Kona Rove LTD 2024 – Rek.Pris: 33000:- (SLUTSÅLD)

Kona Rove LTD är en mångsidig gravel/touring raket! Den kombinerar den klassiska och välbeprövade Rove kromolystålram, lagom aggressiv och maximal bekväm, med den nya magiska Kona Rove Verso kolfibergaffel. Gaffeln är designad för att montera alla möjliga packningsystem tillgängliga på marknaden, tillåta däck upp till minst 52mm breda, sänka vikten på cykeln, och bidra till så bra komfort och styvhet som möjligt.

Rove LTD är utrustad med Shimano GRX grupp i 2×11 växlar. GRX är Shimanos gravel dedikerad grupp. Den klarar urdåliga förhållanden, växlar snabbt och exakt oavsett var du befinner dig, och oavsett årstiden. Bromsarna är hydrauliska, Shimano GRX de med, effektiva och lätta att sköta.

Helheten är en lätt, välutrustad, förvånansvärt snabb gravelbike redo för vilken äventyr som helst, med eller utan packning. Den är utan tvekan en av marknadens absolut bästa gravel/äventyrcykel tillgänglig just nu.

Kona Libre 2024 stl 56 – Rek.Pris: 25500:- – REApris: 22000:-

Kona Libre är en gravel anpassad för äventyr. Geometrin inspireras av MTB-världen med långt överrör, kort kedjestag och högt gaffelrör. Detta ger dig en bekväm sittställning och en kvick och lekfull känsla. 

Ramen är av aluminium, med kolfibergaffel. Den finns fästen överallt på ramen, vilket innebär att du kan montera i stort sätt alla tillbehör och väskor tillgängliga på marknaden. Har du planer att cykla långt med packning är detta perfekt för att enkelt organisera din packning.

Utrustningsmässigt är Kona Libre utrustad med SRAM Apex drivlina i 1×11, TRP mekanisk/hydraulisk skivbroms, 28″ hjul som tillåter mycket breda däck vid behov och bred äventyr bockstyre.

Lek, snabb, kvick och lekfull. Perfekt kombo för oförglömliga upplevelsen till och från jobbet och på cykelsemester!

Finns endast kvar i stl 56, passar dig som är mellan ca 178 och 188cm.

Kona Libre 2024 – Rek.pris: 25500:- – REApris: 22000:-

Kona Unit 2024 – Pris: 17000:- (SLUTSÅLD)

Enkel, mångsidig och genomtänkt. Så kan vi beskriva Kona Unit! I grunden är det en helt stel mountain bike, som genom åren har utvecklats till en extremt kompetent bikepacking cykel.

Ramen är byggt med Reynolds 520 kromolystål rör, med modern geometri, genomgående axlar (Boost standard), möjlighet att köra single speed eller med växlar då växelöra finns som standard, samt massa fästen för att kunna packa alla sina prylar när man ska på äventyr. Den har också 29″ hjul med fina MTB däck Maxxis Rekon i 2,6″.

Är du efter en mycket tålig cykel där så lite som möjligt kan gå sönder, here it is!

Kona Unit 2024 – Pris: 17000:-

Pilen Gravel 650 stl S – 25000:-

Äntligen är den här! Den nya Pilen Gravel har landat i vår butik och den överträffar våra förväntningar.

Ramen består av en mycket exklusiv japansk kromolystål (motsvarar Reynolds 725) med 0,4mm tunna reducerade rör. Den är anpassad för 650b hjul med däckutrymme upp till 50mm med stänkskärmar, eller ca 52-54mm utan.

Utrustningsmässigt får du Sram Rival i 1×11 (kassett 11-42 tänder) med Sram Apex vevparti 42 tänder. Utväxlingen är optimal för cykling i svenska förhållanden, dvs grus/asfalt/enklare skogstigar med många kortare backar. Bromsarna är hydrauliska, med Sram Apex reglage.

Som vanligt med Pilen är detaljerna oerhört viktiga, därför finns det exklusiva gravel däck Panaracer Pari-Moto (kanske de mest effektiva däcken på marknaden i den här storleken), polerade rostfria heltäckande stänkskärmar, avancerade gravel hjul, samt framgaffel med 6st fästpunkter på varje sida så att vilket bärsystem som helst kan monteras.

Pilen Gravel är en tidslös touring/gravelcykel med moderna lösningar. Du behöver bara sätta på din packning och åka iväg på oförglömliga äventyr, eller bara njuta av din pendlingstid på en pålitlig och vacker cykel.

Finns endast kvar i storlek S just nu. Passar dig som är mellan ca 159 och 173cm.

Pilen Gravel 650 – 25000:-

Kona Dew Plus 2024 stl S – Rek.Pris: 9900:- FMBpris: 9300:-

Dew Plus är en lätt och sportig hybridcykel med modern geometri, fina komponenter och rätt attityd. Den är tänkt till dig som vill främst pendla till och från jobbet, helst året runt, men kräver att cykel ska tåla betydlig mer. Du blir så nöjd att ta en lång tur på grusvägar, med eller utan packning, och bara njuta av tystnaden, känslan av att cykeln flyger fram, och enkelheten. 

Dew Plus har en fin aluminiumram och är utrustad med Shimano Deore drivlina 10-delad, hydrauliska skivbromsar, och stöd. Stänkskärmar går såklart lätt att montera på, samma gäller pakethållare och alla möjliga komponenter. Det finns massor med fästen på ramen.

Finns endast kvar i storlek S! Passar dig som är under ca 165cm.

Kona Dew Plus 2024 – Rek.Pris: 9900:-  FMBpris: 9300:-

Kona Dr Dew 2024 – Rek.Pris: 19500:- REApris: 17000:-

Kona Dr Dew, med sin lätt och bekväm kromolystålram, är den senaste hybrid/gravelhjälte om du helst vill slippa bockstyre. Du får samma trevliga ställningen jämfört med andra Dew-hojar i sortimentet, men kombinationen av stålram, raktstyre, 650b hjul, och suverän 1×12 Shimano Deore drivlina gör att Dr Dew är ett vapen på asfalt, grus och enklare stigar, sommar som vinter, ”naken” eller proppfull med packning. Det är bara att köra, cykeln kommer inte att begränsa dig.

Kona Dr Dew 2024 – Rek.Pris: 19500:-  –  Vårt pris: 17000:-

Kona Sutra 2024 – Pris: 25000:- (SLUTSÅLD)

Kona Sutra 2024 är den ultimata touringcykel riktad till dig som endast nöjer sig med det bästa.

Den har en avancerad och lätt kromolystålram som bär 30 års av erfarenhet och utveckling inom långfärdcykling. Du får rätt ställning för att cykla på oändliga vägar, rätt komponenter för att cykla på öde ställen utan att riskerar att din cykel havererar helt. Kona har bland annat lagt till en del extra fästen på ramen för enklare packning, anpassat ramen med integrerad styrlager för enkel uppdatering av gaffel (om du önskar tex montera en modern kolfibergaffel), och ändrat däckutrymme så att du kan montera breda däck ihop med heltäckande stänkskärmar.

Växelgruppen består av den mycket effektiva Shimano GRX i 2×10, hydrauliska/mekaniska bromsar TRP, extra punkteringsskyddade däck Marathon Mondial i 40mm, Brooks lädersadel med matchande styrlinda, samt Tubus frampakethållare för optimal montering av kraftiga framväskor.

Sutra 2024 är gjord för både intensiv pendling året runt och renodlad touring i varierande landskap.

OBS! Finns endast kvar i stl 50. Passar dig som är mellan ca 160 och 170cm.

Kona Sutra 2024 – Rek.Pris: 25000:-  –  REApris: 23500:-

Kona Sutra SE 2024 stl 50 – Rek.Pris: 22000:- – NU: 21000:-

Kona Sutra SE 2024 är en klassisk och legendarisk touringcykel avsett för långa turer, helst med packning och i varierande terräng.

Ramen är gjord av lätt och bekväm kromolystål. Årets modell har bättre utrymme för däck och stänkskärmar, halvintegrerad styrlager och annu fler fästen för att enkelt montera ditt packningsystem. Men grunden är detsamma, en geometri som ger en mycket bekväm ställning, dämpar vibrationer exemplarisk, och ger dig känslan att din 20kg packning inte är med.

Utrustningsmässigt får du en Shimano Deore drivlina i 3×10 växlar, effektiva (och lättsköta) mekaniska bromsar TRP Spyre, urstarka däck Schwalbe Marathon Mondial, heltäckande stänkskärmar, stark pakethållare samt Brooks lädersadel B17.

Finns endast kvar i storlek 50! Passar dig som är mellan ca 162 och 172cm.

Kona Sutra SE 2024 – Rek.Pris: 22000:-  –  NU: 21000:-

Kona Rove 2024 – Rek.Pris: 17500:- REApris: 16500:-

Kona Rove 2024 är cykeln du ska välja om du har krav på både kanon stålram och attraktivt pris. Den har exakt samma kromolystålram och gaffel som storebror Rove DL, men är utrustad med mer prisvärda komponenter såsom Shimano Sora drivlina i 2×9 växlar och Shimano Tektro C550 skivbromsar. Den är, ”out-of-the-box”, redo för långa turer med mycket packning, till och med på bergiga vägar om din äventyr tar det långt. Den är annars, om tiden inte finns för äventyr, den perfekta året runt pendelhoj, bekväm, stabil, praktisk och förvånansvärd snabb.

Kona Rove 2024 – Rek.Pris: 17500:-  NU: 16500:- 

Kona Rove DL 2024 – Rek.Pris: 23000:- (SLUTSÅLD)

Rove DL har blivit genom åren en referens bland äventyr / gravelcyklar då 10-tusental cyklister har valt just den modellen för sina små eller stora äventyr .

Den har en lätt och mycket bekväm kromolystålram, monterad ihop med tåliga och välbeprövade komponenter. Sram Rival är i skrivande stund den växelgruppen som får den bästa pris/tålighet ratio och lämpar sig speciellt bra för våra nordliga förhållanden. TRP hydrauliska/mekaniska skivbromsar är det självklara valet om du vill kombinera enkelheten att underhålla och justera bromsen utan att kompromissa med bromseffekten.

Rove DL har 650b hjul (27,5″) med bredda däck. Komforten och mångsidighet är viktigast då poängen med den här cykeln är att kunna cykla på olika underlag, men med rätt däcktryck får du också rätt så bra fart på asfalt.

Finns endast kvar i stl 56! Passar dig som är mellan ca 179 och 188cm.

Kona Rove DL 2024 – Rek.Pris: 23000:-  –  FMBpris: 21000:- 

SPECIFICATIONS

FRAME MATERIALKona Butted Cromoly
SIZES48, 50, 52, 54, 56, 58
REAR SHOCKn/a
FORKKona Project Two Cromoly Disc
CRANKARMSSRAM Apex
CHAINRINGS40t X-Sync
B/BSRAM GXP 68mm
PEDALSn/a
CHAINSRAM PC1110
CASSETTESRAM PG1130 11-42t 11spd
CHAINGUIDEn/a
F/Dn/a
R/DSRAM Rival 1
SHIFTERSSRAM Rival 1
BRAKE CALIPERSTRP HDC711C Mechanical / Hydraulic
FRONT BRAKE ROTORTRP TR160mm
REAR BRAKE ROTORTRP TR160mm
BRAKE LEVERSSRAM Rival 1
HEADSETFSA No.1/No.10
HANDLEBARKona Road
STEMKona Road Deluxe
SEATPOSTKona Deluxe Thumb w/Offset 27.2mm
SEAT CLAMPKona Clamp
GRIPSKona Cork Tape
SADDLEWTB Volt
FRONT HUBFormula 100x12mm
REAR HUBFormula 142x12mm
SPOKESStainless Black 14g
RIMSWTB ST i23 TCS 2.0
FRONT TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
REAR TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
PAINT COLORGloss Kiwi w/ Charcoal & Cyan Decals
EXTRASn/a

All specifications are subject to change without notice

GEOMETRY(mm) 

 SIZE485052545658
1ST LENGTH480500520540560580
2TT LENGTH515531546562578598
3REACH372378383388392400
4STACK532551570588607626
5STANDOVER735754775794815834
6HT ANGLE70.570.571.071.071.571.5
7HT LENGTH90110130150170190
8ST ANGLE75.074.574.073.573.072.5
9CS LENGTH435435435435435435
10BB DROP747472727070
11BB HEIGHT268268270270272272
12WHEELBASE101610291036104810541068
13FRONT CENTER592604612623628643
14FORK LENGTH400400400400400400
15FORK OFFSET505050505050
KONA Geometry

Kona Unit X 2024 – Pris: 19000:- (SLUTSÅLD)

Unit X kommer ett steg närmare den perfekta do it all cykel, 29+ hjul ihop med 1×12 Shimano Deore växelgrupp, för ökad mångsidighet. Utväxlingen är så bredd att du kan klättra de brantaste stigarna utan vidare ansträngning och köra järnet på asfalt utan att behöva byta framklinga. Du har såklart genomgående axlar för ökad styvhet och hållbarhet. Den fina kromolystålramen med Reynolds 520 rör lever vidare från tidigare årsmodeller, såsom enkelheten och den lekfulla geometrin.

Resultatet blir en superrolig stålmountainbike som lämpar sig lika bra på vintriga cykelvägar som på tekniska skogsstigar. Enkel, tålig och fun, inget mer behövs.

Är du efter en allround touringcykel? Unit X lämpar sig utmärkt för ändamålet! Ramen har massor med fästen för att montera all möjliga packningssystem, och ergonomin är speciell anpassad för att cykla långa pass, oavsett underlag.

Kona Unit X 2024 – Rek.Pris: 19000:-  FMBpris: 18000:-

Kona Coco 2024 – 10000:- FMBpris: 9500:-

Coco är Konas sätt att designa en klassisk damcykel, elegant, snabb, modig och betydligt lättare än vanliga damcyklar. Cykeln är 9 växlad (utan fotbroms), med fina hydrauliska skivbromsar fram och bak, punkteringsskyddade däck och pålitliga komponenter som kräver minimalt underhåll och ger dig maximalt effektivitet. Det går såklart att montera korg och pakethållare vid behov. Coco är snygg och rolig, den blir din hemlig älskare i stan!

Kona Coco 2024 – Rek.Pris: 10000:-   FMBpris: 9500:-

Kona Honzo 24 2024 – 9200:-

Kona Honzo 24 är inte bara den absolut ballaste 24″ MTB du kan få tag på, det är också en otrolig kompetent och genomtänkt trailcykel. Den moderna geometrin ihop med breda däck (24×2,6″) kommer att bidra till fantastik grepp och optimal förmåga att cykla över rötter, stenar och andra utmanande hinder skogen har att erbjuda. Du får också 80mm dämpad framgaffel, hydrauliska skivbromsar samt single klinga med 7 växlar bak för att komplettera listan över avgörande komponenter.

Kona Honzo 24 2024 – 8300:-

Kona Honzo 20 2024 – Ord.Pris: 8500:- – REApris: 7200:-

Om du vill ge ditt barn de bästa möjliga förutsättningar för att han/hon ska trivas i skogen, så är Honzo 20 ett måste! Den är genomtänkt för att barnen ska lära sig MTB-grunderna på en trygg och lekfull cykel.

I korthet är den utrustad med aluminium ram, 20″ hjul, framdämpare Suntour XCT 60mm, breda däck (20×2,6″) för optimum grepp, single klinga fram med 7 växlar bak och gripshift reglage, samt hydrauliska skivbromsar.

Dessutom ser den riktigt cool ut!

Kona Honzo 20 2024 – Ord.Pris: 8500:-  –  REApris: 7200:-

Kona Dew Deluxe 2024 stl XL – Rek.Pris: 11500:- REApris: 10500:-

Dew Deluxe har en ramgeometri som följer MTB och gravel-utveckling, med långt överrör, kort kedjestag, lite flackare gaffel, och 650b hjulstorlek för ökad komfort och lekfullhet. Utöver det får du den nya Shimano Deore växelgrupp i 1×11 (med 11-51T), effektiva hydrauliska skivbromsar, stadigt stöd och heltäckande stänkskärmar. Du har även massa fästen på ramen för att sätta fast olika väskor och tillbehör om du tänkte komma igång med bikepacking.

Den är underbar! Lätt, spänstig och rullar på med ett fantastiskt driv. Dew Deluxe är cykeln som gör oss kompis igen med hybridcyklar (som i övrigt är rätt så tråkiga).

Är du efter en suverän hybridcykel för lagom lite pengar är Dew Deluxe det självklara valet.

Kona Dew Deluxe 2024 – Rek.Pris: 11500:-  –  REApris: 10500:-

Kona Sutra LTD 2024 stl 56 – Rek.Pris: 33000:- REApris: 30000:-

Kona Sutra LTD är en gravelbike som trivs bäst när själva gruset förvandlas till grovt underlag, flowig stig eller stökig single track. Det är en äventyrcykel som är faktiskt genomtänkt för äventyr.

Kona har utvecklat ramen med den moderna hardtail-geometrin som inspirationskälla, dvs långt och sjunkande överrör, kort kedjestag, flackare gaffel och brett styre. Ramen är också förberett för intern dragning av teleskopstolpe, har fästen i stort sätt överallt. Den är såklart gjord av kromolystål, som är kungsmaterialet när det gäller gravelbikes. Kromolystål är lätt, hållbar, tillåter användning av tunnare rör, och beter sig exemplarisk med utmärk komfort och dämpningsförmåga.

Utrustningen består av 29″ hjul med lätta WTB KOM fälgar, Maxxis Rekon Race EXO däck i 2.25″, singleklinga med 11-delad kassett Sram Rival (Oslagbar ratio pris/kvalitet i nordiskt klimat), hydrauliska skivbromsar Sram Rival, teleskopstolpe med reglage inbyggd i vänstra bromshandtaget osv.

Den här cykeln är våldsamt bra oavsett om du pendlar året runt eller om du drömmer av att bikepacka så fort möjligheten dyker upp. Den rullar förvånansvärt bra även på asfalt, så långa asfaltsträckor är inget att oroa sig för. Däremot om asfalten tar slut kommer lyckorusningar att ta över då Sutra LTD har en exceptionell förmåga att svälja terrängen och ge dig en otrolig smidig körupplevelse.

Finns endast kvar i stl 56!

Kona Sutra LTD 2024 – Rek.Pris: 33000:-  –  REApris: 30000:-

Custom Kona Sutra LTD 52 2022 (Lätt begagnad) – SÅLD

Nu säljer vi vårt senaste bygge, en custom gravelbike  Kona Sutra LTD 2022 stl 52.  Den användes lite i marknadsföringssyfte (max 8 mil användning) och ska nu säljas. Vi lyckades att få en pålitlig, versatil och mycket bekväm cykel.

Den är perfekt till dig som planerar att cykla i alla möjliga förhållanden och alla möjliga underlag. Den här cykeln funkar i stort sätt överallt med packning eller utan.

Bäst är att komma förbi och provcykla. Ramstorlek 52 – Passar dig som är mellan ca 168 och 178cm.

Här kommer lite spec:

  • Kona Sutra LTD ram i kromolystål
  • Single klinga narrow wide 42T med bakväxel Microshift Advent X 10 växlad och Advent X reglage (Kassett 11-48T)
  • Hjulset Blackjack gravel
  • Mekaniska skivbromsar Shimano med 180mm skivor
  • Bred gravelstyre
  • Däck Schwalbe Hurricane 29×2,25″ (Ryms minst 62mm breda däck i ramen och under gaffeln).
  • High-end plattform pedaler i aluminium ingår (Värde 1000:-)
  • Vikt 11,8kg (utan pedaler)

Nypris: 27000:-  NU: 18500:-

Skickas inte, utan hämtas på plats i Hammarby Sjöstad.


Orbea Alma H30 2022 stl S – Rek.pris: 14000:- – REApris: 9800:-

Finns endast kvar i storlek S!

Orbea Alma H30 2022, är en cross country cykeln som hamnar i ett otroligt fint prisläge med tanken på kvalitet på ram och utrustning. Ramen är i aluminium och har en modern geometri som är en bra kompromiss mellan långlopp och stigcykling. Övriga komponenter består av en 100mm låsbar luftframgaffel Rockshox Judy Silver, 29″ hjul, drivlina i 1×12 Shimano Deore, samt fina hydrauliska skivbromsar.

Vill du komma igång med mountain bike utan att spendera hur mycket som helst? Men ändå vill ha tryggheten av en ny bra cykel, med servicegaranti, livstidsgaranti på ramen, tips, råd och hjälp från oss för att komma igång med ditt nytt intresse. Då är den cykeln riktig bra och konkurrerar ut till och med begagnade cyklar i motsvarande prisklass.

Orbea Alma H30 2022 – Rek.Pris: 14000 – REApris: 9800:-

Kona Process 134 27,5 2022 stl M – Rek.Pris: 32000:- REApris: 23000:-

Kona Process 134 27,5 är en trail/enduro cykel med 140mm slag fram, 134mm bak, 27,5″ hjul och en modern geometri som är anpassad till hjulstorleken.

Den är stabil uppför och hjälper dig aktivt att klara tekniska uppförsbackar. Men det är utför Processen visar sin riktiga temperament. Den är pigg, förlåtande, och trivs otroligt bra på tekniska partier och vid hög fart.

Utrustningsmässig får du en gaffel Rockshox Recon RL i 140mm och en bakdämparen Rockshox Delux Select Trunnion,  den senaste drivlinan Shimano Deore i 1×11, dropper Trans-X, pålitliga hydrauliska skivbromsar samt urstarka däck Maxxis Minion DHF / Dissector.

Finns en enda kvar i stl M!

Kona Process 134 27,5 2022 – Rek.Pris: 32000:-  REAPris: 23000:- 

Kona Hei Hei 2022 – Ord.Pris: 33000:- REApris: 23000:-

Hei Hei är utan tvekan cykeln du ska välja om du tvekar och inte kan bestämma dig mellan en cross country MTB och en ren trail MTB. Den ena är optimerad för prestation, långlopp och hård training medan den andra är optimal för tekniska och krävande stigar, men seg på enklare terräng. Hei Hei tar det bästa av båda världar och ger dig en trail inriktad cross country MTB, mycket bekväm på svåra stigar tack vare 120mm slag fram och lagom flack gaffel, men samtidigt tillräckligt rapp för att attackera i Cykelvasan.

2022 modell är utrustad med den nya Rockshox SID 35 framgaffel, och Rockshox Monark RL bak i 100mm. Drivlinan består av Shimano SLX bakväxel 12 växlad med Shimano Deore reglage. Teleskopstolpe ingår, såsom 29″ tubeless ready däck och fälgar.

Kona Hei Hei är styv när du trycker hårt, och förlåtande när det börjar köra ihop sig. En riktig riktig bra och mångsidig cykel helt enkelt!

Gäller så länge lagret räcker!

Kona Hei Hei 2022 – Ord.Pris: 33000:-  REApris: 23000:-

Cykelskor Five Ten Maltese Falcon mörkgrå med SPD fäste – Rek.Pris 1300:- REApris: 800:- – Stl 42, 44 och 46 kvar

Mycket bekväm MTB cykelsko, lagom styv för att prioritera komfort. Optimal från nybörjare till medelnivå. Skosnöre och kardborrband. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel Lace Svart/Carbongrå, SPD fäste – Rek.pris: 1400:- REApris: 900:- – Stl 40, 44 och 46 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Skosnöre och kardborrband istället för BOA system. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel Lace Svart/röd, SPD fäste – Rek.pris: 1400:- REApris: 900:- – Stl 44 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Skosnöre och kardborrband istället för BOA system. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel BOA, SPD fäste, Grå/Röd – Rek.Pris: 1800:- REApris: 1000:- – Stl 42 och 44 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel BOA, SPD fäste, Grå/Lime (Semi-Solar Yellow) – Rek.Pris: 1800:- REApris: 1000:- – Stl 38, 39, 40, 41, 42, 44 och 47 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Normal i storlek.

Hjälm MET Rivale – Rek.Pris: 1200:- REApris: 600:- – Stl 54-58 och 59-62 kvar

Gravel och road design. Lätt och luftig konstruktion samt optimal passform. Normal i storlek.

XLC Vinterskor med SPD fäste CB-M07 – Rek.Pris: 1900:- REApris: 1000:- – Stl 45 kvar (små i storlek, motsvarar stl 43)

Perfekta för vintriga förhållanden. Mycket små i storlek, räkna med 2 storlekar över din vanlig storlek om du vill kunna ha varma strumpor. SPD clips ingår ej.

Jacka FOX Downpour vattentät – Rek.pris: 2400:- REApris: 1000:- – M kvar

Made from a 2.5 layer fabric, the Fox Downpour Waterproof Jacket comes in this black camo colour. The 4-way stretch fabric is 10,000mm waterproof, and 10,000mm breathable.

Whilst the external shell feels quite soft, the fully seam sealed inside has a rubbery feel. The Fox Downpour Waterproof Jacket has waterproof pit zips and side pockets, with an enclosed media pocket. The chunky main zip is also waterproof and is easy to use in muddy conditions. Fit is close in the body and slim on the arm – enhanced with the 4-way stretch material.

Jacka FOX Bionic LT Trail Softshell neon orange/svart – Rek.Pris: 1800:- REApris: 900:- – L kvar

The Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the perfect outerwear for all-mountain and cross-country riding. Versatile and durable, this jacket will protect you in rough conditions and see you to your destination.

The 3 layer 4-way stretch fabric is waterproof, warm and will protect you from the iciest of winds. The additional Velcro adjustable cuffs provide extra comfort and defence against the cold. This fabric may be tough and durable but moves with you like a second skin without restriction so that you don’t have to compromise on your ride or on comfort. The tall collar keeps out the cold. The waterproof laminate with bonded fleece is highly breathable, delivering optimum temperature control.

This Fox Jacket also features zipped pockets with audio stash and headphone port so that your riding essentials are secure and protected from any possible damage caused by the elements. Reflective detail has been included for additional visibility when riding in lowlight conditions. Versatile, durable and protective, the Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the new must-have for off-roaders.

Vindjacka FOX Dawn Patrol 2 turkos/röd – Rek.Pris: 1200:- REApris: 600:- – M, XL kvar

We all know the weather can change unexpectedly so why not be prepared for your ride with a light jacket. That’s where the Dawn Patrol 2 jacket comes in to play. It can fold up small enough that it can pack into a jersey pocket of hydration pack. This bad boy is lightweight, breathable, water/wind resistant and has a riding fit for superb on-bike performance.

  • DWR treated wind-resistant main body
  • Polyester main body fabric
  • Custom jacquard Fox waistband
  • Branded hem and cuff elastic
  • Pockets with audio stash and headphone port.

Vindjacka FOX Dawn Patrol 2 svart – Rek.Pris: 1200:- REApris: 600:- – M, XL kvar

We all know the weather can change unexpectedly so why not be prepared for your ride with a light jacket. That’s where the Dawn Patrol 2 jacket comes in to play. It can fold up small enough that it can pack into a jersey pocket of hydration pack. This bad boy is lightweight, breathable, water/wind resistant and has a riding fit for superb on-bike performance.

  • DWR treated wind-resistant main body
  • Polyester main body fabric
  • Custom jacquard Fox waistband
  • Branded hem and cuff elastic
  • Pockets with audio stash and headphone port.

Jacka FOX Bionic LT Trail Softshell mörkgrå/svart – Rek.Pris: 1800:- REApris: 900:- – M, L, XL kvar

The Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the perfect outerwear for all-mountain and cross-country riding. Versatile and durable, this jacket will protect you in rough conditions and see you to your destination.

The 3 layer 4-way stretch fabric is waterproof, warm and will protect you from the iciest of winds. The additional Velcro adjustable cuffs provide extra comfort and defence against the cold. This fabric may be tough and durable but moves with you like a second skin without restriction so that you don’t have to compromise on your ride or on comfort. The tall collar keeps out the cold. The waterproof laminate with bonded fleece is highly breathable, delivering optimum temperature control.

This Fox Jacket also features zipped pockets with audio stash and headphone port so that your riding essentials are secure and protected from any possible damage caused by the elements. Reflective detail has been included for additional visibility when riding in lowlight conditions. Versatile, durable and protective, the Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the new must-have for off-roaders.

Orbea MX 20 Park – Ord.Pris: 5400:- REApris: 4000:-

MX 20 Park är optimal för barn som cyklar till skolan och gör cykelutflykter
på asfalt och grus. Den har en lätt aluminiumram, speciell barnanpassade
geometri och ergonomi, och mycket fin design.

Den levereras komplett med 7 utanpåliggande växlar Shimano Altus, effektiva
handbroms fram och bak, heltäckande stänkskärmar, punkteringsskyddade däck med
sidoreflexer, stöd och belysning fram/bak.

Orbea MX 20 Park – Ord.Pris: 5400:-  REApris: 3780:-

Ny Kona Process 134 29 2022 – Rek.pris: 32000:- REApris: 24000:-

Process 134 AL 29 2022 är en trail/endurocykel till dig som vill göra en ordentlig satsning på stigcykling, kryddat av besök i olika bikepark. Ramen är enduroinriktad, men med en slaglängd och en geometri som tillåter dig att stigcykla aggressivt. Den nya geometrin är ännu mer trampeffektiv, och den nya växelgruppen Shimano Deore i 1×11 (11-51T) bidrar till att bredda ut ytterligare användningsområde. Den klättrar fort, och känns lekfull och förlåtande utför. Cykeln har 140mm slag fram (Rockshox Recon RL) och 134mm bak (Rockshox Delux Select Trunnion), samt 29 hjul. Teleskopstolpe finns med såklart.

Om du vill endast äga en mountain bike som klarar så mycket som möjligt är den här cykeln en stark kandidat. Den trivs bäst på utmanande stigar, eller i Bikeparks, men kommer också att ge dig mycket glädje på enklare stigar. Däremot om du vill satsa på Cykelvasan och tycker om enklare terräng och grusvägar skulle du satsa på Kona Hei Hei istället.

Kona Process 134 29 2022 – Rek.pris: 32000:- – REApris: 24000:- 

Orbea MX 24 Park – Ord.Pris: 5900:- REApris: 4500:-

Orbea MX 24 Park är vår populäraste modell för barn (och föräldrar) som önskar en välutrustad cykel för att cykla till skolan och ta längre turer på blandade underlag.

Den levereras med stänkskärmar, stöd, och batteridrivna belysning fram och bak.

Den är utrustad med aluminiumram, 7 växlar Shimano Altus utanpåliggande, effektiva handbromsar fram och bak samt punkteringsskyddade däck med sidoreflexer.

Finns i lager nu i olika färger, redo för omedelbar leverans.

Orbea Occam H20 LT 2022 stl M – Rek.Pris: 37000:- REApris: 25900:-

Occam är Orbeas mycket kapabel trailcykel. Den är extremt trampeffektiv och briljerar på stökiga stigar. Den är förlåtande och sväljer terrängen på ett optimalt sätt.

Just Occam H20 LT har en grövre gaffel (Fox 36) i 150mm och en fin bakdämpare Fox Float X i 140mm.

Hela utrustningen håller mycket hög standard: aluminiumram med integrerade vajrar och gängat vevlager, Fox 36 Perfomance framgaffel, Fox Float X Performance bakdämpare, drivlina Shimano SLX i 1×12, 29″ hjul med 2,5 Maxxis däck, teleskopstolpe osv. Allt du behöver är med för att bomba på i lokala stigar och bikeparks. 

Finns endast i storlek M och metall grå med röda detaljer.

Orbea Occam H20 LT 2022 stl M – Rek.Pris: 37000:-  REApris: 25900:-

Brompton i lager just nu!

Pssst! Handla tryggt hos oss, vi är Gold Brompton Retailer! Det innebär att genom att handla hos oss vet du att du kommer att få högsta möjliga expertis, tillgång till democyklar, ett brett urval av Brompton cyklar och tillbehör, samt en verkstaden som kan allt och lite till om just Brompton.

Democyklar tillgängliga i butiken (ej till salu):

  • C-Line M6L – Mellan styre, 6 växlar, skärmar och teleskopstolpe
  • C-Line H6R – Högt styre, 6 växlar, skärmar, pakethållare och teleskopstolpe
  • P-Line S12L – Sport styre, 12 växlar, skärmar och teleskopstolpe
  • C-Line Electric M4R – Mellan styre, 4 växlar, skärmar, pakethållare och telestopstolpe

BROMPTON I LAGER JUST NU:

Brompton C-Line

  • C-Line Fire Coral Matt (Orange) M2L Urban – Mellan styre, 2 växlar, skärmar – SÅLD – 17400:-
  • C-Line Svart, H2L Urban – Högt styre, 2 vxl, skärmar – i lager – 17400:-
  • C-Line Svart, M6R Explore – Mellan styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare i lager20995:-
  • C-Line Svart, M6R Explore – Mellan styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare – i lager – 20995:-
  • C-Line Svart, M6R Explore – Mellan styre, 6 vxl, skärmar, pakethållare och teleskostolpe – i lager – 21795:-
  • C-Line Svart, H6R Explore – Högt styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare – i lager – 20995:-
  • C-Line Svart, H6R Explore – Högt styre, 6 vxl, skärmar, pakethållare och teleskostolpe – i lager – 21795:-
  • C-Line Matcha Green, H2R Urban – Högt styre, 2 vxl, skärmar och pakethållare – i lager – 18395:-
  • C-Line Dune Sand M2L Urban – Mellan styre, 2 vxl, skärmar – SÅLD – 17400:-
  • C-Line Dune Sand S2L Urban – Sport styre, 2 vxl, skärmar – i lager – 17400:-
  • C-Line M6L Dune Sand Explore – Mellan styre, 6 växlar, skärmar – i lager – 20000:-
  • C-Line Racing Green, M6R Explore – Mellan styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare i lager – 20995:-
  • C-Line Racing Green, M6R Explore – Mellan styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare i lager – 20995:-
  • C-Line Racing Green, H6L Explore – Högt styre, 6 vxl, skärmar, teleskopstolpe – i lager – 20795:-
  • C-Line Racing Green S6R Explore – Lågt styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare i lager– 20995:-
  • C-Line Ocean Blue M6R Explore – Mellan styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare – SÅLD – 20995:-
  • C-Line Ocean Blue S6R Explore – Lågt styre, 6 vxl, skärmar och pakethållare i lager – 20995:-
  • C-Line S6L Gloss Black Lacquer Explore – Sport styre, 6 växlar, skärmar – i lager – 22750:-
  • C-Line Fire Coral Matt (Orange) H6R Explore – Högt styre, 6 växlar, skärmar, pakethållare, teleskopstolpe – SÅLD – 21795:-
  • C-Line Yuzu Lime S6L Explore – Lågt styre, 6 vxl, skärmar – RESERVERAD –  20000:-

Brompton P-Line

  • P-Line H12R Lunar Ice – Högt styre, 12 vxl, skärmar och pakethållare – i lager – 36815:-
  • P-Line M12L Bronze Sky – Mellan styre, 12 vxl, skärmar – i lager – 35100:-

Brompton Electric

  • C-Line ELECTRIC M4R Ocean Blue – Mellan styre, 4 vxl, skärmar och pakethållare – i lager – 37995:-
  • C-Line ELECTRIC M12R Racing Green – Mellan styre, 12 vxl, skärmar och pakethållare – i lager – 40995:-

Leverans början juli 2024:

  • P-Line M4L Bronze Sky – Mellan styre, 4 vxl, skärmar – 32165:-
 

Alla våra cyklar har stänkskärmar, standard utväxling och blockfäste till framväska som standard.

S = Sport styre, framåtlutad ställning

M = Mellan styre, lagom framåtlutad ställning

H = Högt styre, upprätt ställning

2 eller 6 = antal växlar (Gäller C-Line)

4 eller 12 = antal växlar (Gäller C-Line Electric, P-Line och P-Line Electric)

L = Endast stänkskärmar

R = Stänkskärmar och pakethållare

Det går inte att byta till annat styre på Bromptoncyklar, inte att byta antal växlar heller. Däremot går det bra att byta längd på sadelstolpe eller byta sadel utan extra kostnad (Obs. Teleskopstolpe och/eller Brookssadel innebär en extra kostnad). Vill du plocka bort eller montera pakethållare på en av cyklarna vi har i lager tar vi 300:- för själva bytet. Samma gäller om du vill byta ut andra delar.

Varför just Brompton?

Brompton Sverige

Brompton är världens mest omtyckt hopfällbarcykel, och det finns en anledning till det.

Den är enklast och mest intuitiv att fälla upp och ihop. Ihopfälld blir den smidig, hanterbar och kompakt (mått: 56,5×54,5x27cm). Den är dessutom godkänd att åka med både SL och SJ.  Men den är framför allt förvånansvärt skön och snabb att cykla på! Du kan cykla långt, mycket långt med en Brompton, utan att känna att du cyklade iväg med fel cykel. Brompton är en äkta game changer, som tillåter dig att täcka längre avstånd tack vare möjligheten att kombinera cykling med andra sätt att transportera dig (Tåg, buss, båt, bil, tunnelbana… You name it!).

När du köper en Brompton kan du komponera cykeln efter dina behov: många färger att välja på, 3 olika styren, olika antal växlar, och många fler valmöjligheter. Det finns dessutom många lösningar, både för att transportera dina prylar medan du cyklar, eller för att transportera cykeln när du inte cyklar på den.
 
Vi älskar Brompton och är mycket stolta över att ge dig möjligheten att upptäcka hur bra cyklarna är!
 
 
Varför ska man köpa en Brompton hos oss?
 
  • Service – Vi gör allt vi kan för att du ska känna att du köper rätt, att cykeln du väljer är gjord för dig. Vi är också mycket rutinerade när det kommer till underhåll och reparation av din Brompton. Vi utför alla reparationer direkt i vår verkstad.
  • Testcyklar – Vi har testcyklar i butiken med olika antal växlar, olika styren… Kom förbi och ta en sväng, det är det bästa sättet att se om cykeln passar dig bra.
  • Lager – Vi har alltid ett brett sortiment av cyklar i lager, blandat med färger och komponenter. Vi har också de flesta original Brompton tillbehör i butiken. Självklart kan vi beställa din egen cykel direkt från fabriken om du föredrar att välja komponenterna själv. I så fall kan väntetiden variera mellan 6 till 8 veckor beroende på säsongen. Kolla gärna på cyklarna vi har i lager just nu!
  • Pris – Våra priser följer alltid Brompton officiella priser.
  • Erfarenhet – Vi har snart jobbat 15 år med Brompton och cyklar på Bromptoncyklar regelbundet. Vi kan cyklarna och kommer att kunna ge dig bästa möjliga råd. Välkomna!