Författararkiv: Fix my Bike

Kona Rove LTD 2022 stl 54 Custom – Ord.Pris: 25000:- NU: 19000:-

Vi byggde en mycket kompetent gravel / touringcykel från en Kona Rove LTD 2022 ram i storlek 54 (Passar dig som är mellan ca 174 och 182cm). Den är använd av oss ca 10 mil, främst för marknadsföringssyfte.

Ramen är i tunn kromolystål, lätt och otrolig bekväm att cykla på. Den är monterad med en touring kolfibergaffeln som har fyra fästen på varje sida, så att nästan vilken frampakethållare eller lowrider som helst passar på.

Utrustningsmässigt har vi använt följande komponenter:
– Hjul XLC Gravel asymetriska i 622mm
– Punkteringsskyddade däck 38-622
– Microshift Advent X växelgrupp i 1×10 (Kassett aluminium 11-48T och bakväxel aluminium) och framklinga narrow wide 42T – Advent X är en otrolig tålig och välfungerande växelsystem som lämpar sig perfekt för svåra nordiska förhållanden.
– Vevparti och vevlager Shimano XT- Styrlager Stronglight O’Light
– Sadel Fizik Aliante med matchande styrlinda Fizik
– Effektiva mekaniska skivbromsar Shimano
– Gravel styre 46mm

Cykeln känns otroligt pigg, välbalanserad och optimal för att köra långa streckor, oavsett om du cykelpendlar eller om du planerar ansträngande touring turer.

Kona Rove LTD 2022 – Ord.Pris: 25000:-  NU: 19000:-

Ram Kona Sutra LTD 2022 stl 52 och 54 – 8500:-

Nu har vi två Sutra LTD 2022 ramar i lager, en 52 och en 54. Det kan vara en av dem finaste ramarna på marknaden för att bygga en touringcykel, en ren gravel, eller en monstergravel.

Ramen är gjord av lätt kromolystål, klarar att ta 29″ hjul med däck upp till ca 2,5″, och såklart alla storlekar under. Den har fästen i stort sätt överallt, så varenda tillbehör på marknaden går att montera på ett bra sätt. Ramen är också förberedd för dropper med internt dragning.

Den levereras med gaffel (dock utan styrlager), växelöra, klämma till sadelstolpe och axlar. Sen är det bara att plocka fram din fantasi och bygga en riktig cool cykel!

Ram Kona Sutra LTD 2022 i stl 52 eller 54 – 8500:-

Ram Kona Dew Plus 2022 stl XL – 2000:-

Nu säljer vi en ram Kona Dew Plus 2022 i stl XL (Passar dig som är över ca 185cm). Styrlager, styrstam, styre, växelöra och sadelklämma ingår. Den är i aluminium och gaffel ingår. Bara kvar att bygga din drömcykel!

Ramen lämpar sig perfekt för bygge av tålig hybridcykel, eller gravel/touringcykel beroende på komponenter du väljer. Du kan sätta på 27,5″ hjul med däck upp till ca 52mm breda, eller 28″ hjul med däck upp till ca 45mm. Hjul med quick release passar. Det finns självklart alla nödvändiga fästen för montering av stänkskärmar, pakethållare och andra tillbehör.

Kona Rove DL 2023 – 22000:-

Rove DL har blivit genom åren en referens bland äventyr / gravelcyklar då 10-tusental cyklister har valt just den modellen för sina små eller stora äventyr .

Den har en lätt och mycket bekväm kromolystålram, monterad ihop med tåliga och välbeprövade komponenter. Sram Rival är i skrivande stund den växelgruppen som får den bästa pris/tålighet ratio och lämpar sig speciellt bra för våra nordliga förhållanden. TRP hydrauliska/mekaniska skivbromsar är det självklara valet om du vill kombinera enkelheten att underhålla och justera bromsen utan att kompromissa med bromseffekten.

Rove DL har 650b hjul (27,5″) med bredda däck. Komforten och mångsidighet är viktigast då poängen med den här cykeln är att kunna cykla på olika underlag, men med rätt däcktryck får du också rätt så bra fart på asfalt.

Kom och testa!

Kona Rove DL 2023 – 22000:-

SPECIFICATIONS

FRAME MATERIALKona Butted Cromoly
SIZES48, 50, 52, 54, 56, 58
REAR SHOCKn/a
FORKKona Project Two Cromoly Disc
CRANKARMSSRAM Apex
CHAINRINGS40t X-Sync
B/BSRAM GXP 68mm
PEDALSn/a
CHAINSRAM PC1110
CASSETTESRAM PG1130 11-42t 11spd
CHAINGUIDEn/a
F/Dn/a
R/DSRAM Rival 1
SHIFTERSSRAM Rival 1
BRAKE CALIPERSTRP HDC711C Mechanical / Hydraulic
FRONT BRAKE ROTORTRP TR160mm
REAR BRAKE ROTORTRP TR160mm
BRAKE LEVERSSRAM Rival 1
HEADSETFSA No.1/No.10
HANDLEBARKona Road
STEMKona Road Deluxe
SEATPOSTKona Deluxe Thumb w/Offset 27.2mm
SEAT CLAMPKona Clamp
GRIPSKona Cork Tape
SADDLEWTB Volt
FRONT HUBFormula 100x12mm
REAR HUBFormula 142x12mm
SPOKESStainless Black 14g
RIMSWTB ST i23 TCS 2.0
FRONT TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
REAR TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
PAINT COLORGloss Kiwi w/ Charcoal & Cyan Decals
EXTRASn/a

All specifications are subject to change without notice

GEOMETRY(mm) 

 SIZE485052545658
1ST LENGTH480500520540560580
2TT LENGTH515531546562578598
3REACH372378383388392400
4STACK532551570588607626
5STANDOVER735754775794815834
6HT ANGLE70.570.571.071.071.571.5
7HT LENGTH90110130150170190
8ST ANGLE75.074.574.073.573.072.5
9CS LENGTH435435435435435435
10BB DROP747472727070
11BB HEIGHT268268270270272272
12WHEELBASE101610291036104810541068
13FRONT CENTER592604612623628643
14FORK LENGTH400400400400400400
15FORK OFFSET505050505050
KONA Geometry

Kona Unit X 2023 – 17000:-

Unit X kommer ett steg närmare den perfekta do it all cykel, 29+ hjul ihop med 1×12 Shimano Deore växelgrupp, för ökad mångsidighet. Utväxlingen är så bredd att du kan klättra de brantaste stigarna utan vidare ansträngning och köra järnet på asfalt utan att behöva byta framklinga. Du har såklart genomgående axlar för ökad styvhet och hållbarhet. Den fina kromolystålramen med Reynolds 520 rör lever vidare från tidigare årsmodeller, såsom enkelheten och den lekfulla geometrin.

Resultatet blir en superrolig stålmountainbike som lämpar sig lika bra på vintriga cykelvägar som på tekniska skogsstigar. Enkel, tålig och fun, inget mer behövs.

Är du efter en allround touringcykel? Unit X lämpar sig utmärkt för ändamålet! Ramen har massor med fästen för att montera all möjliga packningssystem, och ergonomin är speciell anpassad för att cykla långa pass, oavsett underlag.

Kona Unit X 2023 – 17000:- (Finns i lager nu!)

Kona Coco 2023 – 9300:-

Coco är Konas sätt att designa en klassisk damcykel, elegant, snabb, modig och betydligt lättare än vanliga damcyklar. Cykeln är 9 växlad (utan fotbroms), med fina hydrauliska skivbromsar fram och bak, punkteringsskyddade däck och pålitliga komponenter som kräver minimalt underhåll och ger dig maximalt effektivitet. Det går såklart att montera korg och pakethållare vid behov. Coco är snygg och rolig, den blir din hemlig älskare i stan!

Kona Coco 2023 – 9300:-

Kona Honzo 24 2023 – 8300:-

Kona Honzo 24 är inte bara den absolut ballaste 24″ MTB du kan få tag på, det är också en otrolig kompetent och genomtänkt trailcykel. Den moderna geometrin ihop med breda däck (24×2,6″) kommer att bidra till fantastik grepp och optimal förmåga att cykla över rötter, stenar och andra utmanande hinder skogen har att erbjuda. Du får också 80mm dämpad framgaffel, hydrauliska skivbromsar samt single klinga med 7 växlar bak för att komplettera listan över avgörande komponenter.

Kona Honzo 24 2023 – 8300:-

Kona Honzo 20 2023 – 7500:-

Om du vill ge ditt barn de bästa möjliga förutsättningar för att han/hon ska trivas i skogen, så är Honzo 20 ett måste! Den är genomtänkt för att barnen ska lära sig MTB-grunderna på en trygg och lekfull cykel.

I korthet är den utrustad med aluminium ram, 20″ hjul, framdämpare Suntour XCT 60mm, breda däck (20×2,6″) för optimum grepp, single klinga fram med 7 växlar bak och gripshift reglage, samt hydrauliska skivbromsar.

Dessutom ser den riktigt cool ut!

Kona Honzo 20 2023 – 7500:-

Kona Fire Mountain 2022 – Rek.Pris: 9200:- REApris: 7500:-

Kona Fire Mountain är en MTB hardtail med avancerad ram och geometri som är designad för att nybörjare ska fastna för MTB-åkning. Ramen är i aluminium och hjulen i 27,5″.

Den är utrustad med prisvärda och välbeprövade komponenter. Du får bland annat en dämpad framgaffel i 100mm (låsbar), samt en drivlina med single klinga fram och 9 växlar bak (Microshift Advent med kassett 11-46T). Microshift Advent är en grupp som överraskar med sin tålighet och sin förmåga att klara tuffa förhållanden. Du får också effektiva hydrauliska skivbromsar samt breda punkteringsskyddade däck.

Finns även i storlek XS med 26″ hjul. Perfekt för snabbväxande barn!

Kona Fire Mountain 2022 – Rek.Pris: 9200:-  REApris: 7500:-

Kona Sutra LTD 2023 – Pris: 30000:-

Kona Sutra LTD är en gravelbike som trivs bäst när själva gruset förvandlas till grovt underlag, flowig stig eller stökig single track. Det är en äventyrcykel som är faktiskt genomtänkt för äventyr.

Kona har utvecklat ramen med den moderna hardtail-geometrin som inspirationskälla, dvs långt och sjunkande överrör, kort kedjestag, flackare gaffel och brett styre. Ramen är också förberett för intern dragning av teleskopstolpe, har fästen i stort sätt överallt. Den är såklart gjord av kromolystål, som är kungsmaterialet när det gäller gravelbikes. Kromolystål är lätt, hållbar, tillåter användning av tunnare rör, och beter sig exemplarisk med utmärk komfort och dämpningsförmåga.

Utrustningen består av 29″ hjul med lätta WTB KOM fälgar, Maxxis Rekon Race EXO däck i 2.25″, singleklinga med 11-delad kassett Sram Rival (Oslagbar ratio pris/kvalitet i nordiskt klimat), hydrauliska skivbromsar Sram Rival, teleskopstolpe med reglage inbyggd i vänstra bromshandtaget osv.

Den här cykeln är våldsamt bra oavsett om du pendlar året runt eller om du drömmer av att bikepacka så fort möjligheten dyker upp. Den rullar förvånansvärt bra även på asfalt, så långa asfaltsträckor är inget att oroa sig för. Däremot om asfalten tar slut kommer lyckorusningar att ta över då Sutra LTD har en exceptionell förmåga att svälja terrängen och ge dig en otrolig smidig körupplevelse.

Kona Sutra LTD 2023 – 30000:-

Pilen Gravel (Lätt begagnad) – Ord.Pris: 19500:- NU: 13000:-

Nu säljer vi resultatet av ett projekt vi genomförde under hösten. Vi byggde en gravelbike från en exklusiv Pilen-ram i kromolystål och hade i mål att göra en så vacker och så bekväm gravelcykel som möjligt. Den användes lite i marknadsföringssyfte (max 10 mil användning) och nu ska den säljas.

Vi lyckades att få en pålitlig, versatil och mycket bekväm cykel. Bäst är att komma förbi och provcykla.

Ramstorlek 58 – Passar dig som är över ca 182cm.

Här kommer lite spec:
– Pilen Supersport ram i kromolystål med reducerade rör.
– Single klinga narrow wide med Shimano XT vevparti och vevlager samt bakväxel Microshift AdventX 10-delad (11-48T) med matchande reglage.
– Hjul Lite X i 27,5″ monterade med exklusiva däck Panaracer Gravelking SK
– Mekaniska skivbromsar Sram med 180mm skiva fram och 160mm bak
– Bred gravelstyre
– Sadel Brooks Team Pro Special i läder med matchande styrlinda.

Skickas inte, utan hämtas på plats i Hammarby Sjöstad.

Nypris: 19500:- NU: 13000:-

Kona Dr Dew 2022 – Ord.Pris: 15500:- REApris: 14500:-

Kona Dr Dew, med sin lätt och bekväm kromolystålram, är den senaste hybrid/gravelhjälte om du helst vill slippa bockstyre. Du får samma trevliga ställningen jämfört med andra Dew-hojar i sortimentet, men kombinationen av stålram, raktstyre, 650b hjul, och suverän 1×12 Shimano Deore drivlina gör att Dr Dew är ett vapen på asfalt, grus och enklare stigar, sommar som vinter, ”naken” eller proppfull med packning. Det är bara att köra, cykeln kommer inte att begränsa dig.

Kona Dr Dew 2022 – Ord.Pris: 15500:-  REApris: 14500:-

Orbea Alma H30 2022 – Rek.pris: 12500:- – REApris: 10000:-

Orbea Alma H30 2022, är en cross country cykeln som hamnar i ett otroligt fint prisläge med tanken på kvalitet på ram och utrustning. Ramen är i aluminium och har en modern geometri som är en bra kompromiss mellan långlopp och stigcykling. Övriga komponenter består av en 100mm låsbar luftframgaffel Rockshox Judy Silver, 29″ hjul, drivlina i 1×12 Shimano Deore, samt fina hydrauliska skivbromsar.

Vill du komma igång med mountain bike utan att spendera hur mycket som helst? Men ändå vill ha tryggheten av en ny bra cykel, med servicegaranti, livstidsgaranti på ramen, tips, råd och hjälp från oss för att komma igång med ditt nytt intresse. Då är den cykeln riktig bra och konkurrerar ut till och med begagnade cyklar i motsvarande prisklass.

Orbea Alma H30 2022 – Rek.Pris: 12500 – REApris: 10000:-

Kona Hei Hei CR 2022 stl S – Rek.Pris: 49000:- REApris: 42000:-

Kona Hei Hei CR är en riktig snabb och vass trail/crosscountry cykel. Vi själva cyklar på just den modellen och får av cykeln den bästa möjliga kompromissen mellan komfort, effektivitet och lekfullhet. Den lämpar sig bäst om du vill blända svåra, tekniska stigar (helst fullfart!) ihop med enklare terräng och typiska långlopp förhållanden. Kona Hei Hei CR är med andra ord en väldigt mångsidig cykel.

Kona hittade rätt balans i geometrin, med lagom flak gaffel (67,5 grader), lagom högt vevlager, så att man inte slår jämt i stenar med vevarmarna,  och lagom kort kedjestag för optimal balans mellan lekfullhet och stabilitet. Det som inte är lagom är Hei Hei prestanda i hög fart på stigar, både uppför och nedför. Den är rolig och aggressiv i alla förhållanden.

Med Fox 34 Float Performance gaffel i 120mm och 120mm bak (Fox Float DPS), drivpaket Shimano XT/SLX, bromsar Shimano SLX samt teleskopstolpe Fox Transfer. Hei Hei CR är en lågvikt (drygt 12,5kg i stl L) och pålitlig cykel som kommer att ge dig oerhört mycket glädje.

Yoann stigcyklade på lokala stigar, i Hellasgården, med en Kona Hei Hei CR DL (samma ram men andra komponenter). Här är en kort film om turen.

Vi har en enda kona Hei Hei CR 2021 storlek XL som vi säljer nu för 38000:-! Samma cykel jämfört med 2022 modell, fast andra färger. Den passar dig som är över ca 185 cm. Passa på nu medan den finns!

Orbea Laufey H30 2022 Silver stl S och M – Rek.Pris: 16000:- REApris: 12500:-

Orbea Laufey H30 är designad för att ge dig möjlighet att cykla över dina gränser, utan att spendera allt för mycket.

Laufey har en modern och genomtänkt geometri. Man känner sig hemma direkt när man kliver på och vill komma igång med aggressiv stigcykling. Efter en kort stund glömmer man nästan att man är på en hardtail. 2,6″x29″ Maxxis däck bidrar till otrolig grepp och dämpning, utan att förstöra lekfullhets känsla. Framgaffeln Rockshox Recon RL i 140mm gör ett kanonjobb och bjuder på mer dämpning än dem allra flesta hardtails på marknaden. Teleskopstolpe kommer som standard, såsom singleklinga med 11 delad bakväxel Shimano Deore.

Stigcykling är riktigt kul på Laufey, shaking bones effekt försvinner nästan helt. Du kommer att söka länge innan du hittar så mycket cykelglädje för motsvarande peng.

OBS – Finns endast i ramstorlekar S och M! 

Orbea Laufey H30 2022 stl S – Rek.Pris: 16000:-  REApris: 12500:-

Kona Rove AL/DL 2022 – Rek.Pris: 13000:- REApris: 11000:-

Rove AL/DL är en uppgradering av Rove AL. Samma aluminiumram, samma geometri, men växlar Shimano Sora i 2×9 rakt igenom, samt högprestanda skivbromsar TRP Spyre C som är kända som de bästa mekaniska skivbromsar på marknaden. Stänkskärmar ingår också som standard.

Utöver att vara ursnygg är Rove DL så mångsidig som det bara går: pendling, träning, touring, vintercykling, barnhämtning, shopping, njutning… Allt sånt för ungefär ett år SL-kort.

Kona Rove AL/DL 2022 – Rek.Pris: 13000:-   REApris: 11000:-

Kona Process 134 27,5 2022 – Rek.Pris: 30000:- REApris: 25000:-

Kona Process 134 27,5 är en trail/enduro cykel med 140mm slag fram, 134mm bak, 27,5″ hjul och en modern geometri som är anpassad till hjulstorleken.

Den är stabil uppför och hjälper dig aktivt att klara tekniska uppförsbackar. Men det är utför Processen visar sin riktiga temperament. Den är pigg, förlåtande, och trivs otroligt bra på tekniska partier och vid hög fart.

Utrustningsmässig får du en gaffel Rockshox Recon RL i 140mm och en bakdämparen Rockshox Delux Select Trunnion,  den senaste drivlinan Shimano Deore i 1×11, dropper Trans-X, pålitliga hydrauliska skivbromsar samt urstarka däck Maxxis Minion DHF / Dissector.

Finns kvar i stl XS, S och M.

Kona Process 134 27,5 2022 – Rek.Pris: 30000:-  REApris: 25000:-

Orbea Laufey H30 2022 guld (matt) stl S – Rek.Pris: 16000:- REApris: 12500:-

Orbea Laufey H30 är designad för att ge dig möjlighet att cykla över dina gränser, utan att spendera allt för mycket.

Laufey har en modern och genomtänkt geometri. Man känner sig hemma direkt när man kliver på och vill komma igång med aggressiv stigcykling. Efter en kort stund glömmer man nästan att man är på en hardtail. 2,6″x29″ Maxxis däck bidrar till otrolig grepp och dämpning, utan att förstöra lekfullhets känsla. Framgaffeln Rockshox Recon RL i 140mm gör ett kanonjobb och bjuder på mer dämpning än dem allra flesta hardtails på marknaden. Teleskopstolpe kommer som standard, såsom singleklinga med 11 delad bakväxel Shimano Deore.

Stigcykling är riktigt kul på Laufey, shaking bones effekt försvinner nästan helt. Du kommer att söka länge innan du hittar så mycket cykelglädje för motsvarande peng.

OBS – Finns endast i ramstorlek S.

Orbea Laufey H30 2022 – Rek.Pris: 16000:-  REApris: 12500:-

Kona Hei Hei 2022 stl S – Ord.Pris: 30000:- REApris: 25000:-

Hei Hei är utan tvekan cykeln du ska välja om du tvekar och inte kan bestämma dig mellan en cross country MTB och en ren trail MTB. Den ena är optimerad för prestation, långlopp och hård training medan den andra är optimal för tekniska och krävande stigar, men seg på enklare terräng. Hei Hei tar det bästa av båda världar och ger dig en trail inriktad cross country MTB, mycket bekväm på svåra stigar tack vare 120mm slag fram och lagom flack gaffel, men samtidigt tillräckligt rapp för att attackera i Cykelvasan.

2022 modell är utrustad med den nya Rockshox SID 35 framgaffel, och Rockshox Monark RL bak i 100mm. Drivlinan består av Shimano SLX bakväxel 12 växlad med Shimano Deore reglage. Teleskopstolpe ingår, såsom 29″ tubeless ready däck och fälgar.

Kona Hei Hei är styv när du trycker hårt, och förlåtande när det börjar köra ihop sig. En riktig riktig bra och mångsidig cykel helt enkelt!

Finns endast kvar i storlek S. Passar dig som är under 170cm.

Kona Hei Hei 2022 – Ord.Pris: 30000:-  REApris: 25000:-

Cykelskor Five Ten Maltese Falcon mörkgrå med SPD fäste – Rek.Pris 1300:- REApris: 800:- – Stl 42, 44 och 46 kvar

Mycket bekväm MTB cykelsko, lagom styv för att prioritera komfort. Optimal från nybörjare till medelnivå. Skosnöre och kardborrband. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel Lace Svart/Carbongrå, SPD fäste – Rek.pris: 1400:- REApris: 900:- – Stl 40, 44 och 46 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Skosnöre och kardborrband istället för BOA system. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel Lace Svart/röd, SPD fäste – Rek.pris: 1400:- REApris: 900:- – Stl 44 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Skosnöre och kardborrband istället för BOA system. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel BOA, SPD fäste, Grå/Röd – Rek.Pris: 1800:- REApris: 1000:- – Stl 42 och 44 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Normal i storlek.

Cykelskor Five Ten Kestrel BOA, SPD fäste, Grå/Lime (Semi-Solar Yellow) – Rek.Pris: 1800:- REApris: 1000:- – Stl 38, 39, 40, 41, 42, 44 och 47 kvar

Perfekt MTB cykelsko, med bra passform och styv i sulan. Känns bäst för engagerad stigcykling och enduro. Normal i storlek.

Hjälm MET Rivale – Rek.Pris: 1200:- REApris: 700:- – Stl 54-58 och 59-62 kvar

Gravel och road design. Lätt och luftig konstruktion samt optimal passform. Normal i storlek.

Hjälm MET Roam Mips Svart – Rek.Pris: 1800:- REApris: 1200:- – Stl 56-58 kvar

MTB anpassad design. Lång skärm som funkar utmärkt som grenskydd utöver sol och regnskydd. Mips rotationsskydd. Normal i storlek.

Hjälm MET Roam Mips Vit – Rek.Pris: 1800:- REApris: 1000:- – Stl 56-58 kvar

MTB anpassad design. Lång skärm som funkar utmärkt som grenskydd utöver sol och regnskydd. Mips rotationsskydd. Normal i storlek.

XLC Vinterskor med SPD fäste CB-M07 – Rek.Pris: 1900:- REApris: 1000:- – Stl 45 kvar

Perfekta för vintriga förhållanden. Mycket små i storlek, räkna med 2 storlekar över din vanlig storlek om du vill kunna ha varma strumpor. SPD clips ingår ej.

Jacka FOX Mason – Rek.pris: 1700:- REApris: 800:- – L kvar

Fodrad vinterjacka 100% bomull med 100% polyester insida.

Vindjacka FOX Diffuse 2 – Rek.Pris: 1200:- REApris: 600:- – M kvar

Weather can change in an instant when you’re on the trail, and having the right jacket when it happens makes all the difference. The Fox Diffuse 2 offers water and wind resistance and a bit of warmth.

  • Durable wind-resistant upper body (water repellent treated)
  • Moisture-wicking light fleece arms and lower body offer lightweight warmth
  • Designed for on-the-bike performance with a tall collar, droptail hem and tuck-away hood

 

Jacka FOX Downpour vattentät – Rek.pris: 2400:- REApris: 1000:- – M kvar

Made from a 2.5 layer fabric, the Fox Downpour Waterproof Jacket comes in this black camo colour. The 4-way stretch fabric is 10,000mm waterproof, and 10,000mm breathable.

Whilst the external shell feels quite soft, the fully seam sealed inside has a rubbery feel. The Fox Downpour Waterproof Jacket has waterproof pit zips and side pockets, with an enclosed media pocket. The chunky main zip is also waterproof and is easy to use in muddy conditions. Fit is close in the body and slim on the arm – enhanced with the 4-way stretch material.

Jacka FOX Bionic LT Trail Softshell neon orange/svart – Rek.Pris: 1800:- REApris: 900:- – M kvar

The Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the perfect outerwear for all-mountain and cross-country riding. Versatile and durable, this jacket will protect you in rough conditions and see you to your destination.

The 3 layer 4-way stretch fabric is waterproof, warm and will protect you from the iciest of winds. The additional Velcro adjustable cuffs provide extra comfort and defence against the cold. This fabric may be tough and durable but moves with you like a second skin without restriction so that you don’t have to compromise on your ride or on comfort. The tall collar keeps out the cold. The waterproof laminate with bonded fleece is highly breathable, delivering optimum temperature control.

This Fox Jacket also features zipped pockets with audio stash and headphone port so that your riding essentials are secure and protected from any possible damage caused by the elements. Reflective detail has been included for additional visibility when riding in lowlight conditions. Versatile, durable and protective, the Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the new must-have for off-roaders.

Vindjacka FOX Dawn Patrol 2 turkos/röd – Rek.Pris: 1200:- REApris: 600:- – M, XL kvar

We all know the weather can change unexpectedly so why not be prepared for your ride with a light jacket. That’s where the Dawn Patrol 2 jacket comes in to play. It can fold up small enough that it can pack into a jersey pocket of hydration pack. This bad boy is lightweight, breathable, water/wind resistant and has a riding fit for superb on-bike performance.

  • DWR treated wind-resistant main body
  • Polyester main body fabric
  • Custom jacquard Fox waistband
  • Branded hem and cuff elastic
  • Pockets with audio stash and headphone port.

Vindjacka FOX Dawn Patrol 2 svart – Rek.Pris: 1200:- REApris: 600:- – M, XL kvar

We all know the weather can change unexpectedly so why not be prepared for your ride with a light jacket. That’s where the Dawn Patrol 2 jacket comes in to play. It can fold up small enough that it can pack into a jersey pocket of hydration pack. This bad boy is lightweight, breathable, water/wind resistant and has a riding fit for superb on-bike performance.

  • DWR treated wind-resistant main body
  • Polyester main body fabric
  • Custom jacquard Fox waistband
  • Branded hem and cuff elastic
  • Pockets with audio stash and headphone port.

Jacka FOX Bionic LT Trail Softshell mörkgrå/svart – Rek.Pris: 1800:- REApris: 900:- – M, L, XL kvar

The Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the perfect outerwear for all-mountain and cross-country riding. Versatile and durable, this jacket will protect you in rough conditions and see you to your destination.

The 3 layer 4-way stretch fabric is waterproof, warm and will protect you from the iciest of winds. The additional Velcro adjustable cuffs provide extra comfort and defence against the cold. This fabric may be tough and durable but moves with you like a second skin without restriction so that you don’t have to compromise on your ride or on comfort. The tall collar keeps out the cold. The waterproof laminate with bonded fleece is highly breathable, delivering optimum temperature control.

This Fox Jacket also features zipped pockets with audio stash and headphone port so that your riding essentials are secure and protected from any possible damage caused by the elements. Reflective detail has been included for additional visibility when riding in lowlight conditions. Versatile, durable and protective, the Fox Bionic LT Trail Softshell Jacket is the new must-have for off-roaders.

Orbea MX 20 Park – Ord.Pris: 5400:- REApris: 4300:-

MX 20 Park är optimal för barn som cyklar till skolan och gör cykelutflykter
på asfalt och grus. Den har en lätt aluminiumram, speciell barnanpassade
geometri och ergonomi, och mycket fin design.

Den levereras komplett med 7 utanpåliggande växlar Shimano Altus, effektiva
handbroms fram och bak, heltäckande stänkskärmar, punkteringsskyddade däck med
sidoreflexer, stöd och belysning fram/bak.

Orbea MX 20 Park – Ord.Pris: 5400:-  REApris: 4300:-

Kona Wo 2022 – 16500:-

Kona WO är en klassiker inom fatbikevärlden. Den har en modern ramgeometri med lång överrör, kort kedjestag, lagom flak gaffel och rejäla 26″×4,8″ däck. Resultatet är en optimal, välbalanserad fatbike för långa vinterutflykt in i det vilda, eller mitt i Stockholm om du tänkte vinterpendla när kaoset är framme. 2022 modell är monterad i 1×11 med Shimano Deore växelgrupp (kassett 11-51 tänder), effektiva hydrauliska skivbromsar Shimano samt tubeless ready fälgar och däck.

Kona Wo 2022 – 16500:-

Kona Dew Plus 2022 – Rek.Pris: 9000:- REApris: 7500:-

Dew Plus är en lätt och sportig hybridcykel med modern geometri, fina komponenter och rätt attityd. Den är tänkt till dig som vill främst pendla till och från jobbet, helst året runt, men kräver att cykel ska tåla betydlig mer. Du blir så nöjd att ta en lång tur på grusvägar, med eller utan packning, och bara njuta av tystnaden, känslan av att cykeln flyger fram, och enkelheten. 

Dew Plus har en fin aluminiumram och är utrustad med Shimano Deore drivlina 10-delad, hydrauliska skivbromsar, och stöd. Stänkskärmar går såklart lätt att montera på, samma gäller pakethållare och alla möjliga komponenter. Det finns massor med fästen på ramen.

Kona Dew Plus 2022 – Rek.Pris: 9000:-  REApris: 7500:-

Kona Sutra 2022 – Ord.Pris: 20500:- REApris: 18500:-

Kona Sutra 2022 är den senaste modellen utvecklat från den klassiska och välbeprövad Sutra kromolystålram. Kona har lagt till några extra fästen på överröret för enklare packning, anpassat ramen med integrerad styrlager för enkel uppdatering av gaffel (om du önskar tex montera en modern kolfibergaffel), och ändrat däckutrymme så att du kan montera bredare däck jämfört med tidigare modeller. 

Utrustningen skiljer sig också en del från tidigare årsmodeller. Växelgruppen består av den mycket effektiva Shimano GRX i 2×10, hydrauliska/mekaniska bromsar TRP, extra punkteringsskyddade däck Marathon Mondial i 40mm, Brooks lädersadel med matchande styrlinda, samt Tubus frampakethållare för optimal montering av kraftiga framväskor.

Sutra 2022 är gjord för både intensiv pendling året runt och renodlad touring i varierande landskap. Ett måste om endast det bästa är bra nog.

Kona Sutra 2022 – Ord.Pris: 20500:-  REApris: 18500:-

Kona Sutra SE 2022 – Ord.pris: 17500:- REApris: 16500:-

Nu får vi in sista leverans av Kona Sutra SE 2022 för året. I skrivande stund har vi storlek 52, 54 och 58 tillgängligt.

Kona Sutra SE 2022 är referensen när det gäller touringcykling. Alltid bra, alltid pålitlig, alltid med dig när du bestämmer dig att cykla långt, mycket långt.

2022 modell kommer såklart med mycket fin kromolystålram. Varenda komponent på cykeln är skickligt genomtänkt för pålitlighet och hållbarhet. Utväxlingen består av Shimano Deore i 3×10, skivbromsarna är mekaniska, TRP Spyre C, som anses i dagsläge vara den bästa mekaniska bromsen. Cykeln är också utrustad med Brookssadel B17, heltäckande stänskärmar, kraftig pakethållare och fästen överallt på ramen för möjlighet till optimal packning.

Kona Sutra SE 2022 – Ord.Pris: 17500:-  REApris: 16500:-

Kona Sutra LTD 2022 – 26000:-

Kona Sutra LTD 2022 är en gravelbike som trivs bäst när själva gruset förvandlas till grovt underlag, flowig stig eller stökig single track. Det är en äventyrcykel som är faktiskt genomtänkt för äventyr.

Kona har utvecklat en ny ram, med den moderna hardtail-geometrin som inspirationskälla, dvs långt och sjunkande överrör, kort kedjestag, flackare gaffel och brett styre. Ramen är också förberett för intern dragning av teleskopstolpe, har fästen i stort sätt överallt. Den är såklart gjord av kromolystål, som är kungsmaterialet när det gäller gravelbikes. Kromolystål är lätt, hållbar, tillåter användning av tunnare rör, och beter sig exemplarisk med utmärk komfort och dämpningsförmåga.

Utrustningen består av 29″ hjul med lätta WTB KOM fälgar, Maxxis Rekon Race EXO däck i 2.25″, singleklinga med 11-delad kassett Sram Rival (Oslagbar ratio pris/kvalitet i nordiskt klimat), hydrauliska skivbromsar Sram Rival, teleskopstolpe med reglage inbyggd i vänstra bromshandtaget osv.

Den här cykeln är våldsamt bra oavsett om du pendlar året runt eller om du drömmer av att bikepacka så fort möjligheten dyker upp. Den rullar förvånansvärt bra även på asfalt, så långa asfaltsträckor är inget att oroa sig för. Däremot om asfalten tar slut kommer lyckorusningar att ta över då Sutra LTD har en exceptionell förmåga att svälja terrängen och ge dig en otrolig smidig körupplevelse.

Kona Sutra LTD 2022 – 26000:-

Kona Unit X 2022 stl XL – Ord.Pris: 16500:- REApris: 15500:-

Nu säljer vi den sista Kona Unit X 2022 för säsongen, och den har ramstorlek XL. Den passar dig som är över ca 186cm.

Kona Unit X har varit med länge i Konas sortiment, fast uppgraderad varje år för att matcha de senaste utvecklingarna på MTB fronten.

Unit X kommer ett steg närmare den perfekta do it all cykel, 29+ hjul ihop med 1×12 Shimano Deore växelgrupp, för ökad mångsidighet. Utväxlingen är så bredd att du kan klättra de brantaste stigarna utan vidare ansträngning och köra järnet på asfalt utan att behöva byta framklinga. Du har såklart genomgående axlar för ökad styvhet och hållbarhet. Den fina kromolystålramen med Reynolds 520 rör lever vidare från tidigare årsmodeller, såsom enkelheten och den lekfulla geometrin.

Resultatet blir en superrolig stålmountainbike som lämpar sig lika bra på vintriga cykelvägar som på tekniska skogsstigar. Enkel, tålig och fun, inget mer behövs.

Är du efter en allround touringcykel? Unit X lämpar sig utmärkt för ändamålet! Ramen har massor med fästen för att montera all möjliga packningssystem, och ergonomin är speciell anpassad för att cykla långa pass, oavsett underlag.

Kona Unit X 2022 – Ord.Pris: 16500:-  REApris: 15500:-

Kona Process 134 29 2022 – Rek.pris: 30000:- REApris: 24500:-

Process 134 AL 29 2022 är en trail/endurocykel till dig som vill göra en ordentlig satsning på stigcykling, kryddat av besök i olika bikepark. Ramen är enduroinriktad, men med en slaglängd och en geometri som tillåter dig att stigcykla aggressivt. Den nya geometrin är ännu mer trampeffektiv, och den nya växelgruppen Shimano Deore i 1×11 (11-51T) bidrar till att bredda ut ytterligare användningsområde. Den klättrar fort, och känns lekfull och förlåtande utför. Cykeln har 140mm slag fram (Rockshox Recon RL) och 134mm bak (Rockshox Delux Select Trunnion), samt 29 hjul. Teleskopstolpe finns med såklart.

Om du vill endast äga en mountain bike som klarar så mycket som möjligt är den här cykeln en stark kandidat. Den trivs bäst på utmanande stigar, eller i Bikeparks, men kommer också att ge dig mycket glädje på enklare stigar. Däremot om du vill satsa på Cykelvasan och tycker om enklare terräng och grusvägar skulle du satsa på Kona Hei Hei istället.

Kona Process 134 29 2022 – Rek.pris: 30000:- – REApris: 24500:-

Rove LTD 2022 – Rek.Pris: 30000:- – FMBpris: 29000:-

Kona Rove LTD 2022 är en mångsidig gravel/touring raket! Den kombinerar den klassiska och välbeprövade Rove kromolystålram, lagom aggressiv och maximal bekväm, med den nya Kona Rove Verso kolfibergaffel. Gaffeln är designad för att montera alla möjliga packningsystem tillgängliga på marknaden, tillåta däck upp till minst 52mm breda, sänka vikten på cykeln, och bidra till så bra komfort och styvhet som möjligt.

Rove LTD är utrustad med den senaste Shimano GRX grupp i 2×11 växlar. GRX är Shimanos gravel dedikerad grupp. Den klarar urdåliga förhållanden, växlar snabbt och exakt oavsett var du befinner dig, och oavsett årstiden. Bromsarna är hydrauliska, Shimano GRX dem med, effektiva och lätt att sköta.

Helheten är en lätt, välutrustad, förvånansvärt snabb gravelbike redo för vilken äventyr som helst, med eller utan packning. Den är utan tvekan en av marknadens absolut bästa gravel/äventyrcykel tillgänglig just nu.

Kona Big Honzo DL 2022 – Rek.Pris: 18500:- REApris: 15000:-

Big Honzo DL är så lekfull en cykel kan bli. Ramen har anpassad geometri till 27,5+ hjulstorlek för att möta på bästa möjliga sätt kvickhet, kontroll och komfort. Den har också hög kvalitativa komponenter med den fina  framgaffeln Rockshox 35 TK Solo Air i 130mm, dropper post som standard, drivlina i 1×12 Shimano Deore, tubeless ready däck Schwalbe Nobby Nic i 27,5×2,8″ osv. Du har även möjlighet att montera minst 3″ breda däck om du önskar det.

På stigarna känner man sig trygg med en gång. Även de mest avancerade stigarna känns enkla att ta sig igenom. Greppet och komfort är riktigt bra från grus till tuffa stigar.

Vill du köra teknisk men slippa en komplicerad heldämpad MTB, Big Honzo DL är cykeln du måste ha! Finns att provcykla hos oss!

Kona Big Honzo DL 2022 –  Rek.pris: 18500:-  REApris: 15000:-

Orbea MX 24 Park – Ord.Pris: 5900:- REApris: 4700:-

Orbea MX 24 Park är vår populäraste modell för barn (och föräldrar) som önskar en välutrustad cykel för att cykla till skolan och ta längre turer på blandade underlag.

Den levereras med stänkskärmar, stöd, och batteridrivna belysning fram och bak.

Den är utrustad med aluminiumram, 7 växlar Shimano Altus utanpåliggande, effektiva handbromsar fram och bak samt punkteringsskyddade däck med sidoreflexer.

Finns i lager nu i olika färger, redo för omedelbar leverans.

Kona Dew Deluxe 2022 – Rek.Pris: 10500:- REApris: 9500:-

Dew Deluxe har en ramgeometri som följer MTB och gravel-utveckling, med långt överrör, kort kedjestag, lite flackare gaffel, och 650b hjulstorlek för ökad komfort och lekfullhet. Utöver det får du den nya Shimano Deore växelgrupp i 1×11 (med 11-51T), effektiva hydrauliska skivbromsar, stadigt stöd och heltäckande stänkskärmar. Du har även massa fästen på ramen för att sätta fast olika väskor och tillbehör om du tänkte komma igång med bikepacking.

Den är underbar! Lätt, spänstig och rullar på med ett fantastiskt driv. Dew Deluxe är cykeln som gör oss kompis igen med hybridcyklar (som i övrigt är rätt så tråkiga).

Är du efter en suverän hybridcykel för lagom lite pengar är Dew Deluxe 2022 det självklara valet.

Kona Dew Deluxe 2022 – Rek.Pris: 10500:-  REApris: 9500:-