Kategoriarkiv: Gravel / Touring

Gravel Kona Explosif -97, Columbus ram – 12500:-

Gravel byggt på en Kona Explosif 1997 med ramstorlek M/L. OBS! Endast ramen, vevpartiet (framdrev nytt) och sadelstolpen är begagnade, allt annat är nytt. Även gaffeln är ny för att kunna montera en skivbroms och bikepackingsutrustning. Cykeln ska alltså jämföras med en ny cykel snarare än med en begagnad.

Den här ramen är gjord av mycket exklusiv kromolystål Columbus, lätt och spänstigt för optimal upplevelse. Gaffeln är också i kromolystål, modell Kona P2, med fästen för att kunna montera frampakethållare eller sidoväskor. Vi konverterade ramen från att fungera med 27,5″ hjul. Den är ny monterad med 27,5″ (650b) hjul och exklusiva däck Panaracer Gravelking. Det ryms utan problem heltäckande stänkskärmar.

Utväxlingen består av Microshift Advent X grupp i 1×10, med en aluminium kassett i 11-48 tänder, samt narrow wide framdrev i aluminium, 42 tänder. Bromsarna är blandade, med mekaniska skivbroms Shimano fram med 180mm skiva, samt V-bromsar XLC bak (ramen tillåter inte skivbroms bak). Cykeln bromsar otroligt bra och bromsarna är lätta att sköta, även för nybörjare.

Ergonomin är också optimal med ett brett gravelstyre och WTB sadel.

Cykeln är tänkt till dig som är ca 180cm, ska pendla året om, och använda samma cykeln för utflykter med eller utan packning. 

Ramen har haft ett tidigare liv. Den har bland annat används för att bikepacka runt Indien. Därför finns det några märken och mindre bucklor på visa ställen på rören. Dock inget som påverkar prestanda.

Pris: 12500:-

Gravel Cyclepro Colorado – 11500:-

Gravel byggt på en 90-tal MTB Cyclepro Colorado med ramstorlek M/L. OBS! Endast ramen, vevpartiet (framdrev nytt) och sadelstolpen är begagnade, allt annat är nytt. Även gaffeln är ny för att kunna montera en skivbroms och bikepackingsutrustning. Cykeln ska alltså jämföras med en ny cykel snarare än med en begagnad.

Den här ramen är gjord av exklusiv kromolystål 4130, lätt och spänstigt för optimal upplevelse. Gaffeln är också i kromolystål, modell Kona P2, med fästen för att kunna montera frampakethållare eller sidoväskor. Vi konverterade ramen från att fungera med 27,5″ hjul. Den är ny monterad med 27,5″ (650b) hjul och exklusiva däck Panaracer Gravelking i 48-584. Det ryms utan problem heltäckande stänkskärmar, men det är också möjligt att montera däck upp till ca 54mm bredd utan skärmar.

Utväxlingen består av Microshift Advent grupp i 1×9, med en kassett i 11-46 tänder, samt narrow wide framdrev i aluminium, 42 tänder. Bromsarna är blandade, med mekaniska skivbroms Shimano fram med 180mm skiva, samt V-bromsar XLC bak (ramen tillåter inte skivbroms bak). Cykeln bromsar otroligt bra och bromsarna är lätta att sköta, även för nybörjare.

Ergonomin är också optimal med ett brett gravelstyre Kona och Brooks styrlinda matchande med sadeln. 

Cykeln är tänkt till dig som är ca 180cm, ska pendla året om, och använda samma cykeln för utflykter med eller utan packning. 

Ramen har haft ett tidigare liv. Därför finns det några märken och mindre bucklor på visa ställen på rören. Dock inget som påverkar prestanda.

Pris: 11500:-

Custom Kona Sutra LTD 2024 58 Flat Bar (lätt begagnad) – Nypris: 30000:- NU: 21500:-

Här kommer den, en custom gravelbike Kona Sutra LTD 2024 stl 58.  Den användes lite i marknadsföringssyfte (max 10 mil användning) och ska nu säljas. Detta exemplar är utrustat för att utmana sig långt bort från vanliga cykelbanor.

Den är perfekt till dig som planerar att cykla i alla möjliga förhållanden och alla möjliga underlag. Den här cykeln funkar i stort sätt överallt med packning eller utan. Val av bland annat styre, hjul och däck tillåter att även köra på utmanande stigar.

Bäst är att komma förbi och provcykla. Ramstorlek 58 – Passar dig som är över ca 185cm.

Här kommer lite spec:

  • Kona Sutra LTD ram i kromolystål
  • Single klinga narrow wide 40T med bakväxel Microshift Advent X 10 växlad och Advent X reglage (Kassett 11-48T), med Hollowtech vevlager.
  • Shimano XTR bakhjul kolfiber/alu (Värde ca 7000:-), framhjul XLC
  • Hydrauliska skivbromsar Shimano
  • Bred MTB styre RaceFace
  • Däck Chaoyang Phantom 29×2,25″ (Ryms minst 62mm breda däck i ramen och under gaffeln).
  • Brooks Cambium C17 sadel
  • Plattform pedaler i aluminium ingår (Värde 500:-)

Nypris: 30000:-  NU: 21500:-

Skickas inte, utan hämtas på plats i Hammarby Sjöstad.

REA Gravel / Hybrid Sutra LTD 2024 Custom Flat Bar (Shimano XTR/SLX) stå 56 – Rek.Pris: 26000:- – NU: 18500:-

Nu har vi byggt den här gravelbike/hybrid Kona Sutra LTD flat bar med 28″ hjul. Ramen är i lätt och exklusive kromolystål. I grunden är den gjord för äventyr med snäll sittställning, möjlighet att montera rena MTB däck, och fäste i princip överallt på ramen.

Cykeln är oerhört komfortabel, tyst och mycket effektiv på olika underlag, sommar som vinter. Den har en singleklinga med 42 tänder fram (Shimano XT), och 10 växlar bak Shimano SLX med Shimano XTR reglage. Shimano hydrauliska skivbromsar står för bromssningen och håller mycket hög standard och prestanda. 
Den har också avancerade Chaoyang Kestrel däck i 2,0×29″, samt smidig och praktisk pizza frontrack.

Heltäckande stänkskärmar och pakethållare går såklart bra att montera vid behov, samt alla nödvandiga tillbehör om du önskar bikepacka eller köra touring med den.

Passar bra till dig som är mellan ca 177cm och 188cm.

Kona Rove AL 650 2022 – Rek.Pris: 11500:- REApris: 9900:-

Kona Rove AL är en gravelbike som samlar allt du behöver för effektiv pendling och training. Fin och lätt aluminiumram, Shimano Claris drivpaket i 2×8 växlar, skivbromsar Hayes CX Comp, punkteringsskyddade däck WTB Venture Comp (650x47c) och snäll geometri som är en perfekt kompromiss mellan aggressivitet och komfort. Du kan såklart montera stänkskärmar och pakethållare på din Rove AL, samt dubbdäck om du planerar att cykla igenom vintern.

Kona Rove AL 650 2022 – Ord.Pris: 11500:- NU: 9900:-

Kona Rove LTD 2024 – Rek.Pris: 33000:- REApris: 29000:-

Kona Rove LTD är en mångsidig gravel/touring raket! Den kombinerar den klassiska och välbeprövade Rove kromolystålram, lagom aggressiv och maximal bekväm, med den nya magiska Kona Rove Verso kolfibergaffel. Gaffeln är designad för att montera alla möjliga packningsystem tillgängliga på marknaden, tillåta däck upp till minst 52mm breda, sänka vikten på cykeln, och bidra till så bra komfort och styvhet som möjligt.

Rove LTD är utrustad med Shimano GRX grupp i 2×11 växlar. GRX är Shimanos gravel dedikerad grupp. Den klarar urdåliga förhållanden, växlar snabbt och exakt oavsett var du befinner dig, och oavsett årstiden. Bromsarna är hydrauliska, Shimano GRX de med, effektiva och lätta att sköta.

Helheten är en lätt, välutrustad, förvånansvärt snabb gravelbike redo för vilken äventyr som helst, med eller utan packning. Den är utan tvekan en av marknadens absolut bästa gravel/äventyrcykel tillgänglig just nu.

Pilen Gravel 650 stl S – 25000:-

Äntligen är den här! Den nya Pilen Gravel har landat i vår butik och den överträffar våra förväntningar.

Ramen består av en mycket exklusiv japansk kromolystål (motsvarar Reynolds 725) med 0,4mm tunna reducerade rör. Den är anpassad för 650b hjul med däckutrymme upp till 50mm med stänkskärmar, eller ca 52-54mm utan.

Utrustningsmässigt får du Sram Rival i 1×11 (kassett 11-42 tänder) med Sram Apex vevparti 42 tänder. Utväxlingen är optimal för cykling i svenska förhållanden, dvs grus/asfalt/enklare skogstigar med många kortare backar. Bromsarna är hydrauliska, med Sram Apex reglage.

Som vanligt med Pilen är detaljerna oerhört viktiga, därför finns det exklusiva gravel däck Panaracer Pari-Moto (kanske de mest effektiva däcken på marknaden i den här storleken), polerade rostfria heltäckande stänkskärmar, avancerade gravel hjul, samt framgaffel med 6st fästpunkter på varje sida så att vilket bärsystem som helst kan monteras.

Pilen Gravel är en tidslös touring/gravelcykel med moderna lösningar. Du behöver bara sätta på din packning och åka iväg på oförglömliga äventyr, eller bara njuta av din pendlingstid på en pålitlig och vacker cykel.

Finns endast kvar i storlek S just nu. Passar dig som är mellan ca 159 och 173cm.

Pilen Gravel 650 – 25000:-

Kona Sutra 2024 – Rek.Pris: 25000:- REApris: 23500:-

Kona Sutra 2024 är den ultimata touringcykel riktad till dig som endast nöjer sig med det bästa.

Den har en avancerad och lätt kromolystålram som bär 30 års av erfarenhet och utveckling inom långfärdcykling. Du får rätt ställning för att cykla på oändliga vägar, rätt komponenter för att cykla på öde ställen utan att riskerar att din cykel havererar helt. Kona har bland annat lagt till en del extra fästen på ramen för enklare packning, anpassat ramen med integrerad styrlager för enkel uppdatering av gaffel (om du önskar tex montera en modern kolfibergaffel), och ändrat däckutrymme så att du kan montera breda däck ihop med heltäckande stänkskärmar.

Växelgruppen består av den mycket effektiva Shimano GRX i 2×10, hydrauliska/mekaniska bromsar TRP, extra punkteringsskyddade däck Marathon Mondial i 40mm, Brooks lädersadel med matchande styrlinda, samt Tubus frampakethållare för optimal montering av kraftiga framväskor.

Sutra 2024 är gjord för både intensiv pendling året runt och renodlad touring i varierande landskap.

Kona Sutra 2024 – Rek.Pris: 25000:-  –  REApris: 23500:-

Kona Sutra SE 2024 – Rek.Pris: 22000:- – NU: 20000:-

Kona Sutra SE 2024 är en klassisk och legendarisk touringcykel avsett för långa turer, helst med packning och i varierande terräng.

Ramen är gjord av lätt och bekväm kromolystål. Årets modell har bättre utrymme för däck och stänkskärmar, halvintegrerad styrlager och annu fler fästen för att enkelt montera ditt packningsystem. Men grunden är detsamma, en geometri som ger en mycket bekväm ställning, dämpar vibrationer exemplarisk, och ger dig känslan att din 20kg packning inte är med.

Utrustningsmässigt får du en Shimano Deore drivlina i 3×10 växlar, effektiva (och lättsköta) mekaniska bromsar TRP Spyre, urstarka däck Schwalbe Marathon Mondial, heltäckande stänkskärmar, stark pakethållare samt Brooks lädersadel B17.

Kona Sutra SE 2024 – Rek.Pris: 22000:-  –  NU: 20000:- 

Kona Rove 2024 – Rek.Pris: 17500:- REApris: 15500:-

Kona Rove 2024 är cykeln du ska välja om du har krav på både kanon stålram och attraktivt pris. Den har exakt samma kromolystålram och gaffel som storebror Rove DL, men är utrustad med mer prisvärda komponenter såsom Shimano Sora drivlina i 2×9 växlar och Shimano Tektro C550 skivbromsar. Den är, ”out-of-the-box”, redo för långa turer med mycket packning, till och med på bergiga vägar om din äventyr tar det långt. Den är annars, om tiden inte finns för äventyr, den perfekta året runt pendelhoj, bekväm, stabil, praktisk och förvånansvärd snabb.

Kona Rove 2024 – Rek.Pris: 17500:-  NU: 15500:- 

Gravel Pilen Supersport Dam Custom (Lätt begagnad) – Ord.Pris: 18000:- NU: 11500:-

Här är vår senaste bygge, en gravelbike Pilen Supersport med damram och 650b hjul. I grunden är den tänkt för kvinnor, men skulle lämpa sig lika bra för en man som önskar låg insteg. Ramen är gjord av den mycket fina krom-moly stål 4130 med reducerade rör extra spänst och lägre vikt.

Cykeln är oerhört komfortabel, tyst och mycket effektiv på olika underlag, sommar som vinter. Den har en singleklinga med 44 tänder fram (narrow wide drev), och 9 växlar bak Microshift Advent med 11-46T kassett. Advent gruppen är otrolig effektiv och lämpar sig speciellt bra på gravelcyklar där smuts och skakningar ständigt förekommer.
Den har också fina Panaracer Gravelking däck i 48-584, Brooks styrlinda, dedikerad gravel bockstyre samt effektiva skivbromsar. Den har också fina och lätta Lite X hjul.

Heltäckande stänkskärmar och pakethållare går såklart bra att montera vid behov, samt alla nödvandiga tillbehör om du önskar bikepacka eller köra touring med den.

Den användes av oss i marknadsföringssyfte och säljs lätt begagnad.

Passar bra till dig som är mellan ca 168 och 180cm.

Pilen Gravel Supersport Dam Custom – Ord.Pris: 18000:- NU: 11500:-

Kona Rove DL 2024 – Rek.Pris: 23000:- – REApris: 19500:-

Rove DL har blivit genom åren en referens bland äventyr / gravelcyklar då 10-tusental cyklister har valt just den modellen för sina små eller stora äventyr .

Den har en lätt och mycket bekväm kromolystålram, monterad ihop med tåliga och välbeprövade komponenter. Sram Rival är i skrivande stund den växelgruppen som får den bästa pris/tålighet ratio och lämpar sig speciellt bra för våra nordliga förhållanden. TRP hydrauliska/mekaniska skivbromsar är det självklara valet om du vill kombinera enkelheten att underhålla och justera bromsen utan att kompromissa med bromseffekten.

Rove DL har 650b hjul (27,5″) med bredda däck. Komforten och mångsidighet är viktigast då poängen med den här cykeln är att kunna cykla på olika underlag, men med rätt däcktryck får du också rätt så bra fart på asfalt.

Kom och testa!

Kona Rove DL 2024 – Rek.Pris: 23000:-  –  REApris: 19500:- 

SPECIFICATIONS

FRAME MATERIALKona Butted Cromoly
SIZES48, 50, 52, 54, 56, 58
REAR SHOCKn/a
FORKKona Project Two Cromoly Disc
CRANKARMSSRAM Apex
CHAINRINGS40t X-Sync
B/BSRAM GXP 68mm
PEDALSn/a
CHAINSRAM PC1110
CASSETTESRAM PG1130 11-42t 11spd
CHAINGUIDEn/a
F/Dn/a
R/DSRAM Rival 1
SHIFTERSSRAM Rival 1
BRAKE CALIPERSTRP HDC711C Mechanical / Hydraulic
FRONT BRAKE ROTORTRP TR160mm
REAR BRAKE ROTORTRP TR160mm
BRAKE LEVERSSRAM Rival 1
HEADSETFSA No.1/No.10
HANDLEBARKona Road
STEMKona Road Deluxe
SEATPOSTKona Deluxe Thumb w/Offset 27.2mm
SEAT CLAMPKona Clamp
GRIPSKona Cork Tape
SADDLEWTB Volt
FRONT HUBFormula 100x12mm
REAR HUBFormula 142x12mm
SPOKESStainless Black 14g
RIMSWTB ST i23 TCS 2.0
FRONT TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
REAR TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
PAINT COLORGloss Kiwi w/ Charcoal & Cyan Decals
EXTRASn/a

All specifications are subject to change without notice

GEOMETRY(mm) 

 SIZE485052545658
1ST LENGTH480500520540560580
2TT LENGTH515531546562578598
3REACH372378383388392400
4STACK532551570588607626
5STANDOVER735754775794815834
6HT ANGLE70.570.571.071.071.571.5
7HT LENGTH90110130150170190
8ST ANGLE75.074.574.073.573.072.5
9CS LENGTH435435435435435435
10BB DROP747472727070
11BB HEIGHT268268270270272272
12WHEELBASE101610291036104810541068
13FRONT CENTER592604612623628643
14FORK LENGTH400400400400400400
15FORK OFFSET505050505050
KONA Geometry

Kona Unit X 2024 – Rek.Pris: 18500:- NU: 17500:-

Unit X kommer ett steg närmare den perfekta do it all cykel, 29+ hjul ihop med 1×12 Shimano Deore växelgrupp, för ökad mångsidighet. Utväxlingen är så bredd att du kan klättra de brantaste stigarna utan vidare ansträngning och köra järnet på asfalt utan att behöva byta framklinga. Du har såklart genomgående axlar för ökad styvhet och hållbarhet. Den fina kromolystålramen med Reynolds 520 rör lever vidare från tidigare årsmodeller, såsom enkelheten och den lekfulla geometrin.

Resultatet blir en superrolig stålmountainbike som lämpar sig lika bra på vintriga cykelvägar som på tekniska skogsstigar. Enkel, tålig och fun, inget mer behövs.

Är du efter en allround touringcykel? Unit X lämpar sig utmärkt för ändamålet! Ramen har massor med fästen för att montera all möjliga packningssystem, och ergonomin är speciell anpassad för att cykla långa pass, oavsett underlag.

Kona Unit X 2024 – Rek.Pris: 18500:-  NU: 17500:- 

Kona Sutra LTD 2024 – Rek.Pris: 32000:- REApris: 27500:-

Kona Sutra LTD är en gravelbike som trivs bäst när själva gruset förvandlas till grovt underlag, flowig stig eller stökig single track. Det är en äventyrcykel som är faktiskt genomtänkt för äventyr.

Kona har utvecklat ramen med den moderna hardtail-geometrin som inspirationskälla, dvs långt och sjunkande överrör, kort kedjestag, flackare gaffel och brett styre. Ramen är också förberett för intern dragning av teleskopstolpe, har fästen i stort sätt överallt. Den är såklart gjord av kromolystål, som är kungsmaterialet när det gäller gravelbikes. Kromolystål är lätt, hållbar, tillåter användning av tunnare rör, och beter sig exemplarisk med utmärk komfort och dämpningsförmåga.

Utrustningen består av 29″ hjul med lätta WTB KOM fälgar, Maxxis Rekon Race EXO däck i 2.25″, singleklinga med 11-delad kassett Sram Rival (Oslagbar ratio pris/kvalitet i nordiskt klimat), hydrauliska skivbromsar Sram Rival, teleskopstolpe med reglage inbyggd i vänstra bromshandtaget osv.

Den här cykeln är våldsamt bra oavsett om du pendlar året runt eller om du drömmer av att bikepacka så fort möjligheten dyker upp. Den rullar förvånansvärt bra även på asfalt, så långa asfaltsträckor är inget att oroa sig för. Däremot om asfalten tar slut kommer lyckorusningar att ta över då Sutra LTD har en exceptionell förmåga att svälja terrängen och ge dig en otrolig smidig körupplevelse.

Kona Sutra LTD 2024 – Rek.Pris: 32000:-  –  REApris: 27500:-

Pilen Gravel – Ord.Pris: 16000:- NU: 12500:-

Här är vårt senaste bygge, en gravelbike från en exklusiv Pilen-ram i kromolystål.

Vi lyckades att få en pålitlig, versatil och mycket bekväm cykel. Bäst är att komma förbi och provcykla.

Ramstorlek 58 – Passar dig som är över ca 183cm.

Här kommer lite spec:
– Pilen Supersport ram i kromolystål 4130 med reducerade rör, för extra spänst och lägre vikt.
– Single klinga 42T med Sram Truvativ vevparti samt bakväxel Microshift Advent 9-delad (11-46T) med matchande reglage.
– 650b hjul monterade med exklusiva däck Panaracer Pacenti Pari-Moto.
– Mekaniska skivbromsar Shimano med 160mm skiva fram och bak
– Bred gravelstyre
– Stabil front rack
– Fizik styrlinda

Skickas inte, utan hämtas på plats i Hammarby Sjöstad.

Ord.Pris: 16000:-   REApris: 12500:-

Kona Dr Dew 2022 stl S – Ord.Pris: 16000:- REApris: 13000:-

Kona Dr Dew, med sin lätt och bekväm kromolystålram, är den senaste hybrid/gravelhjälte om du helst vill slippa bockstyre. Du får samma trevliga ställningen jämfört med andra Dew-hojar i sortimentet, men kombinationen av stålram, raktstyre, 650b hjul, och suverän 1×12 Shimano Deore drivlina gör att Dr Dew är ett vapen på asfalt, grus och enklare stigar, sommar som vinter, ”naken” eller proppfull med packning. Det är bara att köra, cykeln kommer inte att begränsa dig.

Kona Dr Dew 2022 – Ord.Pris: 16000:-  REApris: 13000:-

Kona Rove AL 700 2022 – Ord.Pris: 10500:- REApris: 9500:-

Kona Rove AL är en gravelbike som samlar allt du behöver för effektiv pendling och training. Fin och lätt aluminiumram, Shimano Claris drivpaket i 2×8 växlar, skivbromsar Hayes CX Comp, punkteringsskyddade däck WTB Riddler och snäll geometri som är en perfekt kompromiss mellan aggressivitet och komfort. Du kan såklart montera stänkskärmar och pakethållare på din Rove AL, samt dubbdäck om du planerar att cykla igenom vintern.

Kona Rove AL 700 2022 – Ord.Pris: 10500:-  REApris: 9500:-