Kategoriarkiv: Gravel / Touring

Custom Gravel / ATB (All-Terrain Bicycle) Marin Four Corners storlek 60 – Ord.Pris: 22500:- NU: 17900:-

Det här är vår egen tolkning av Marin Four Corners – en robust och bekväm äventyrscykel byggd för grusvägar, skogsvägar, pendling och längre turer med packning. Den klassiska Four Corners-ramen och gaffeln i kromolystål ger en lugn och följsam känsla, samtidigt som alla fästpunkter gör det enkelt att anpassa cykeln efter turen.

Vi har valt ett brett MTB-styre för bättre kontroll på sämre underlag och byggt drivlinan kring Shimano Deore 1×10 – enkelt, pålitligt och med ett bra växelregister. De hydrauliska Deore-bromsarna ger gott om bromskraft även med packning och i dåligt väder. Lite X-hjulen med rejäla Chaoyang Phantom 29 × 2,0″ ger både grepp och komfort och gör att cykeln utan problem kan lämna asfalten bakom sig. Fram sitter ett Atran Velo Pizzarack som ger en praktisk lastyta för väska eller annan packning. Ett tränat öga har säkert märkt vår egen rem byggt av återvunnen slang på pizzaracken! San Marco Regal-sadeln i återvunnet material passar fint ihop med cykelns lite klassiska uttryck. En okomplicerad och personlig allroundcykel som är byggd för att användas – både till vardags och när vägen blir betydligt längre.

Viktigaste komponenter:

  • Ram: Marin Four Corners, butted 4130 CrMo
  • Gaffel: Marin CrMo med fästen för packning och tillbehör
  • Styre: MTB-styre
  • Drivlina: Shimano Deore 1 × 10 (kassett 11-42T)
  • Bakväxel: Shimano Deore
  • Bromsar: Shimano Deore hydrauliska skivbromsar
  • Vevparti: Shimano Cues
  • Framhjul: Lite Aero
  • Bakhjul: Lite X MTB, 29″
  • Däck: Chaoyang Phantom 29 × 2,0″, tanwall
  • Frampakethållare: Atran Velo Pizzarack
  • Sadel: Selle San Marco Regal, tillverkad med återvunnet material
  • Fästen för flaskhållare, skärmar och ytterligare packning

Custom Gravel / Adventure bike Marin Four Corners storlek 60 – Ord.pris: 25000:- NU: 19500:-

Det här är vår egen version av Marin Four Corners – byggd för dig som vill ha en enkel, robust och mångsidig cykel för både vardag och äventyr. Four Corners har en bekväm ram och gaffel i kromolystål och är från början konstruerad för att klara allt från pendling och grusvägar till längre turer med full packning. Vi har byggt den här cykeln med Shimano Deore 1×10, vilket ger en enkel och pålitlig drivlina med bra växelomfång och minimalt med krångel. Det alternativa styret ger flera naturliga handpositioner och en mer avslappnad känsla än ett traditionellt bockstyre. Hydrauliska Shimano Deore-skivbromsar ger rejält med bromskraft och Lite X MTB-hjul gör bygget bättre anpassat för grus och lite tuffare underlag. Som pricken över i sitter en klassisk Selle San Marco Regal och ett Topeak Ninja-verktyg diskret gömt i styret. En personlig Four Corners som är lika hemma på väg till jobbet som på en långtur långt bort från asfalten.

Viktigaste komponenter:

  • Ram: Marin Four Corners, butted 4130 CrMo
  • Gaffel: Marin CrMo med fästen för packning och tillbehör
  • Drivlina: Shimano Deore 1 × 10 (kassett 11-42)
  • Bakväxel: Shimano Deore
  • Bromsar: Shimano Deore hydrauliska skivbromsar
  • Vevparti: Shimano Cues
  • Framhjul: Lite Aero
  • Bakhjul: Lite X MTB
  • Däck: Chaoyang Phantom Speed 29 x 2,2″
  • Styre: alternativt touring/äventyrsstyre med flera handpositioner
  • Sadel: Selle San Marco Regal kolfiberplatta
  • Verktyg: Topeak Ninja, integrerat i styret
  • Fästen för pakethållare, skärmar, flaskhållare och extra packning

Kona Ouroboros CR 2026/27 – 49000:-

Kona Ouroboros CR är en gravelbike för dig som gärna fortsätter där den vanliga grusvägen tar slut. Kolfiberramen kombinerar låg vikt med en geometri som hämtar mycket inspiration från mountainbike, vilket gör cykeln stabil och trygg även på stökigare underlag. Fram sitter en Fox AX32 med 40 mm fjädring som tar udden av rötter, stenar och dåliga grusvägar utan att göra cykeln tung och klumpig. Shimano GRX 1×12 tillsammans med en 10–51T kassett ger ett rejält växelregister och riktigt lätta växlar när det blir brant. De breda WTB Resolute 700×50-däcken ger både komfort och bra grepp, medan 180 mm bromsskivor fram och bak ger gott om bromskraft. En 125 mm TranzX dropper gör det dessutom lättare att flytta sig på cykeln när terrängen blir teknisk. Resultatet är en snabb och väldigt kapabel gravelbike som passar lika bra för långa äventyr och bikepacking som för den som vill köra stig med bockstyre.

Viktigaste komponenter:

  • Ram: Kona Carbon
  • Gaffel: Fox AX32 GRIP, 40 mm
  • Växlar: Shimano GRX 820 / RX822, 1 × 12
  • Vevparti: Shimano GRX 820, 40T
  • Kassett: Shimano Deore M6100, 10–51T
  • Bromsar: Shimano GRX 820 hydrauliska skivbromsar
  • Bromsskivor: 180 mm fram och bak
  • Dropper post: TranzX +RAD, 125 mm
  • Fälgar: WTB KOM Team i27 TCS, tubeless ready
  • Däck: WTB Resolute TCS Light 700 × 50 mm
  • Färg: Matte Carbon med Gloss Orchid Fade-dekale

Beg. Kona Sutra 2012 i otroligt fint skick – 13000:-

Nu säljer vi en knappt använd Kona Sutra 2012 uppgraderad i storlek 54. Passar dig som är kring 180cm. Säljs med 3 månader garanti!

Kona Sutra är en riktig klassiker bland långfärdscyklar, byggd för att rulla långt och hålla i många år. Ramen i kromolystål ger en bekväm och stabil känsla, särskilt när cykeln är lastad med packning. Den avslappnade geometrin passar lika bra för långsemester på cykel som för pendling och längre helgturer. Shimano-drivlinan med tre klingor fram och nio växlar bak ger ett brett register, med tillräckligt lätta växlar för långa klättringar med packning. De mekaniska skivbromsarna är enkla, pålitliga och lätta att serva även ute på resan. Med 700C-hjul och Schwalbe Marathon-däck rullar Sutra fint på asfalt, men klarar även grusvägar utan problem. En rejäl och okomplicerad touringcykel från tiden då Sutra verkligen byggdes med långfärd i fokus.

Den fantastiska Brooks Professional lädersadel ingår såklart, ihop med den lättdämpad S-Works sadelstolpen.

Viktigaste komponenter:

  • Ram: Kona Cromoly Butted
  • Gaffel: Kona Project Two Touring, stål
  • Växlar: Shimano, 3 × 9
  • Bakväxel: Shimano LX
  • Framväxel: Shimano Deore
  • Växelreglage: Bar-End Shimano
  • Vevparti: Shimano XT
  • Kassett: Shimano HG50, 11–32T
  • Bromsar: Mekaniska skivbromsar Hayes CX Five, 160 mm
  • Nav: Shimano XT Disc
  • Fälgar: Mavic A719
  • Däck: Schwalbe Marathon 35-622
  • Sadel: Brooks Professional
  • Sadelstolpe: S-Works dämpad
  • SKS Skärmar, Racktime pakethållare och Tubus lowrider ingår

Gravel Marin Gestalt 700c 2025 storlek 60 – Ord.Pris: 13000:- REApris: 9900:-

Marin Gestalt är en mångsidig gravel- och äventyrscykel som trivs lika bra på asfalt som på grusvägar och enklare stigar. Den lätta aluminiumramen kombinerar effektivitet med en bekväm och stabil körkänsla, perfekt för både vardagspendling och längre utflykter. Med 700C-hjul och 36 mm breda däck får du en fin balans mellan snabbhet på asfalt och komfort på sämre underlag. Shimano Claris 2×8-växlar ger ett brett och lättanvänt växelregister för både stad och kuperade vägar. De mekaniska skivbromsarna ger pålitlig bromskraft i varierande väderförhållanden. Ramen har dessutom fästen för både skärmar och pakethållare, vilket gör Gestalt till ett praktiskt val för pendling, touring och bikepacking. En riktig allroundcykel för dig som vill kunna lämna asfalten utan att behöva byta cykel.

Finns endast kvar i storlek 60! Passar dig som är över 186cm.

Viktigaste komponenter:

  • Ram: Marin Series 2 Beyond Road, 6061 aluminium
  • Gaffel: Marin 6061 aluminium, rak
  • Växlar: Shimano Claris, 2×8
  • Vevparti: FSA Tempo Compact, 50/34T
  • Kassett: SunRace 8-delad, 11–32T
  • Bromsar: Tektro mekaniska skivbromsar, 160 mm
  • Hjul: Marin aluminium, 700C
  • Däck: WTB Exposure Comp 36mm

Gravel Marin Nicasio 1 ST – 12500:-

Marin Nicasio 1 ST är en mångsidig gravel- och pendlingscykel med en bekväm step-through-ram som gör den enkel att kliva av och på. Den lätta dubbelreducerade cromoly-stålramen ger en följsam och komfortabel körkänsla, samtidigt som den är byggd för lång hållbarhet. Cykeln trivs lika bra på asfalt som på grusvägar och lämpar sig utmärkt för vardagspendling, längre turer och lättare bikepacking. Fästen för skärmar och pakethållare gör den enkel att anpassa efter dina behov. Shimano Claris 2×8-växlar ger ett brett register för både flacka och kuperade vägar, medan de mekaniska skivbromsarna ger säker bromskraft i alla väder. Just den här exemplaret har vi utrustad ned avancerade Panaracer Gravelking däck, perfekt för att blanda asfalt och grus.

Viktigaste komponenterna:

  • Ram: Dubbelreducerad CrMo-stålram (Step-Through)
  • Gaffel: CrMo-stål
  • Växelsystem: Shimano Claris 2×8
  • Vevparti: FSA Tempo Compact 50/34T
  • Kassett: SunRace 11–32T (8-delad)
  • Bromsar: Tektro MDC400 mekaniska skivbromsar (160 mm)
  • Däck: Panaracer Gravelking 43-622
  • Hjul: Marin aluminium, dubbelbottnade fälgar

Adventure gravel Kona LBF 2026 – 43000:-

Kona LBF 2026 (Legend of Big Fork) är en av de mest extrema och nyskapande cyklarna på marknaden – en hybrid mellan gravel, MTB och äventyrscykel. Den bygger på en Reynolds 520 stålram som prioriterar komfort och hållbarhet för riktigt tuff terräng.
Det som verkligen sticker ut är kombinationen av dropbar och en riktig 100 mm dämpad MTB-gaffel, vilket gör den kapabel långt bortom vad traditionella gravelcyklar klarar.
Geometrin är lång och slack (ca 67° styrvinkel), vilket ger stabilitet i hög fart och på tekniska stigar.
Den är byggd för “underbiking”, alltså att köra riktigt grov terräng med en snabbare cykel, och klarar allt från singletrack till backcountry-äventyr.
Med breda MTB-däck (Maxxis 2.4”) och kraftiga fälgar får du maximalt grepp och kontroll även i löst eller stökigt underlag.
Dropper post och 4-kolvs bromsar förstärker känslan av att detta egentligen är en MTB i förklädnad.
Den är med andra ord en kompromisslös monster gravel för dig som tycker att vanlig gravel är för snäll och tråkig.

Viktiga komponenter:

  • Ram: Reynolds 520 Cromolystål
  • Gaffel: RockShox SID, 100 mm (29”)
  • Drivlina: SRAM Apex / GX Eagle 1×12 (10–52T)
  • Bromsar: SRAM G2 4-kolvs hydrauliska (180 mm)
  • Hjul: RaceFace ARC 27
  • Däck: Maxxis Dissector (fram) / Forekaster (bak), ca 29×2.4”
  • Styre: Ritchey Beacon (bred flare dropbar)
  • Sadelstolpe: TranzX dropper post
  • Axlar: Boost thru-axle (15×110 / 12×148)
  • Extra: Sliding UDH dropout (justerbar / singlespeed-kompatibel)

Kona Unity 2026 – 29900:-

Kona Unity 2026 är en av de mest udda (läs spännande/intressant) – och mest extrema – cyklarna Kona har släppt, byggd specifikt för bikepacking och tunga äventyr långt bort från asfalt. Den cromoly-stålramen är designad för att bära last snarare än att vara lätt, med en enorm ramtriangel för packning och massor av fästen över hela cykeln.
Det mest unika är den integrerade främre pakethållaren som sitter fast i ramen, vilket gör att styrningen förblir stabil även med tung last framtill.
Unity använder en mullet-setup (29” fram, 27,5” bak) med upp till 3.0” breda däck, vilket ger både stabilitet, grepp och bättre utrymme för väskor.
Geometrin är optimerad för att fungera när cykeln är tungt lastad, och cykeln visar hela sin potential när du kör med hela din packning på stökig terräng. Det här är ingen vanlig MTB eller gravel, snarare en “expeditionsmaskin” som klarar riktigt långa turer med all packning du orkar cykla runt med.
Med över 40 monteringspunkter kan du konfigurera den exakt efter dina behov, oavsett om det gäller vatten, packning eller annan utrustning. 

Ta gärna några minuter av din dyrbar tid för att titta på vår egen film med Unity, och sedan titta på en mer proffsig film från Kona. Båda är fantastiska :)

Viktiga komponenter:

  • Ram: Kona Cromolystål
  • Gaffel: Kona Cromolystål
  • Drivlina: Shimano XT Linkglide 1×11 (28T / 11–50T)
  • Bromsar: Tektro Gemini 4-kolvs hydrauliska (203 mm)
  • Hjul: WTB KOM i40 Tough (29” fram / 27,5” bak)
  • Däck: WTB Ranger TCS Tough (3.0”)
  • Nav: DT Swiss 370
  • Styre: Kona riser (bred MTB-stil)
  • Sadel: WTB Volt
  • Extra: Integrerad front rack + över 40 fästpunkter

 

Kona Rove AL/DL 2026 – Ord.Pris: 13000:- NU: 12500:-

Kona Rove AL/DL 2026 är en prisvärd och mångsidig gravelbike med aluminiumram som riktar sig till cyklister som vill ha prestanda utan att spräcka budgeten. Den lätta 6061-aluminiumramen ger en mer direkt och responsiv känsla än stålversionen, med en något mer “landsvägslik” karaktär.
Geometrin är uppdaterad för 2026 och speglar Konas mer avancerade gravelmodeller, vilket ger en stabil men ändå lekfull körkänsla.
Cykeln är byggd för allt från pendling till grusäventyr, och klarar även lättare touring tack vare fästen för skärmar och packning.
Den levereras med 28″ hjul och breda 700x40c-däck som ger bra komfort och grepp på varierande underlag.
Drivlinan är enkel och robust (1×9 Shimano CUES), vilket ger brett register och lågt underhåll. Skivbromsarna är mekaniska och ger optimal bromskraft i alla väder.
Helheten är en “do-it-all”-cykel med fokus på funktion, enkelhet och värde för pengarna.

Viktiga komponenter:

  • Ram: Kona 6061 Butted Aluminum
  • Gaffel: Kona Project Two Aluminum Disc
  • Drivlina: Shimano CUES 1×9 (ca 40T / 11–46T)
  • Bromsar: Shimano/Tektro mekaniska skivbromsar
  • Däck: Maxxis Rambler 700x40c
  • Kassett: 11–46T
  • Extra: Komplett skärmset ingår

kona Rove AL/DL 2026 – Ord.Pris: 13000:-  NU: 12500:-

REA – Kona Rove 2026 storlek 54 – Ord.Pris: 17000:- NU: 14900:-

OBS! Finns endast kvar i storlek 54!!

Kona Rove 2026 är en klassisk gravelbike med stålram som kombinerar komfort, hållbarhet och mångsidighet i ett stilrent silverutförande. Den cromolystål-ramen ger en följsam och vibrationsdämpad känsla, perfekt för långa dagar på både asfalt och grus. Geometrin har uppdaterats för 2026 med längre reach och något flackare styrvinkel, vilket ger bättre stabilitet och kontroll.
Cykeln är byggd för “allt-i-ett”-användning – pendling, träning och bikepacking.
Den levereras med 40mm breda gravel-däck på 28″ hjul som klarar varierande underlag och ger trygg greppnivå. Komfort prioriteras över ren fart, vilket gör den idealisk för längre turer.
Den nya generationen har även modernare komponenter, inklusive uppdaterad drivlina och starkare hydrauliska bromsar.

Viktiga komponenter:

  • Ram: Kona Butted Cromoly (stål)
  • Gaffel: Kona Project Two Cromoly Disc
  • Drivlina: Shimano CUES 1×10
  • Bromsar: Hydrauliska skivbromsar Shimano CUES
  • Hjul: WTB ST i23 TCS 2.0
  • Däck: Maxxis Rambler 700x40c 
  • Styre: Kona Gravel/Road med flare
  • Sadel: WTB Volt
  • Axelstandard: Thru-axle fram/bak

Kona Rove 2026 – Ord.Pris: 17000:-   REApris: 14900:-

Kona Rove AL 2026 – Ord.Pris: 11000:- NU: 10500:-

Kona Rove AL är en mångsidig och prisvärd gravel-/äventyrscykel byggd för både landsväg och grus/skogsvägar. Den har en lätt 6061-aluminiumram och stelgaffel som ger en livlig och effektiv körupplevelse på asfalt såväl som grusvägar. Cykeln är utrustad med ett Shimano Essa drivlina i 1×8 och generös kassett (11-45T). Mekaniska skivbromsar Tektro Mira CX ger pålitlig bromskraft i alla väder. Gravelgeometrin gör den bekväm för längre turer och äventyr, samtidigt som den känns kvick i stadstrafik. Ramen har även alla fästen som behövs för skärmar och pakethållare, vilket gör den redo för pendling och bikepackingsturer över helgen. 

Rove AL är ett riktigt starkt kort till dig som vill komma in i gravel världen utan att spendera allt för mycket.

Viktigaste komponenterna:

  • Ram: Kona 6061 Aluminum Butted 

  • Gaffel: Kona Project Two Aluminum Disc

  • Drivlina: Shimano Essa 1×8-växlad (40t fram, 11-45t bak).

  • Växelreglage och derailleur: Shimano Essa

  • Bromsar: Tektro Mira CX mekaniska skivbromsar med 160 mm rotorer.

  • Hjul & däck: WTB SX19 fälgar med Maxxis Rambler 700 × 40c däck

Kona Rove LTD 2026 Brooks stl 58 – Ord.Pris: 29000:- NU: 22900:-

Kona Rove LTD är en mångsidig gravel- och äventyrscykel byggd för långa turer över blandat underlag med komfort och prestanda i fokus. Den kombinerar en hållbar och livfull butted kromolyrörsram med en full kolfibergaffel för att hålla vikten nere och ge bättre styrning och komfort på grus och asfalt. Geometrin är bekväm men kapabel, idealisk för bikepacking, längre turer, pendlingsäventyr eller snabb trainingsturer på asfalt och grus. Med Shimano GRX 12-växlad drivlina och hydrauliska skivbromsar får du jämn, precis växling och stark bromskraft i alla väder och terränger. Hjul och däck är riggade för stabilitet och grepp även på lösare underlag, och cykeln har gott om fästen för gear- och packningslösningar – perfekt för både längre äventyr och vardagsäventyr.

Viktigaste komponenterna

  • Ram: Kona Butted Cromoly stål med Kona kolfibergaffel

  • Drivlina: Shimano GRX 12-sp

  • Bakväxel: Shimano GRX 12-sp

  • Växelreglage: Shimano GRX

  • Bromsar: Shimano GRX hydrauliska skivbromsar med 180mm skiva fram och 160mm bak.

  • Hjul: WTB KOM Team i23 TCS med Formula nav

Just den här exemplaret har vi förbättrat med Brooks Cambium C17 sadel, Brooks Cambium styrlinda, samt high end Panaracer Graveliking däck i 43-622. Priset påverkas inte av ändringarna, snarare tvärtom. Men tänk snabbt, vi har ett enda exemplar i storlek 58! Passar dig som är över ca 184cm.

Kona Libre G2 2026 – Ord.Pris: 27000:- REA: 18900:-

Nu har vi storrea på Kona Libre G2! Gäller till den 11e oktober eller så länge lagret räcker. I skrivande stund har vi 52, 54 och 56 kvar!

Här är Konas senaste gravelcykel i aluminium/kolfiber som erbjuder prestandageometri till mer plånboksvänlig pris. Nya Libre G2 bygger vidare på samma raceinspirerade geometri som kolfiberversionen Libre CR och är utformad för att vara snabb samtidigt som den känns stabil på grovt underlag. Den har en lätt, helt kolfiberbyggd G2-gaffel och en aluminiumram med gott om fästpunkter för skärmar, pakethållare och flaskor.

Geometrin har justerats för mer effektivitet: lägre stack och headtube, kortare kedjestag för kvickare hantering, brantare sadelrörsvinkel för kraftöverföring och längre reach för en mer aggressiv körställning. Däcktoleransen är 50 mm utan skärmar.

Libre G2 levereras med Shimano CUES 2×10, hydrauliska skivbromsar, hjul från WTB i 28″ som kombineras med 45 mm WTB Vulpine-däck. Kona använder dessutom 180 mm bromsskivor fram och bak – med glimten i ögat för att cykeln “är för snabb för mindre”.

Libre G2 visar att man inte behöver lägga stora summor för att få en riktigt kapabel, snabb och rolig gravelcykel.

Kona Libre G2 2026 – Ord.Pris: 27000:-  REA: 18900:-

Geometri:

 485052545658
Reach (mm)380385390395400405
Stack (mm)50565580600620650
Head tube angle (degrees)70.570.570.570.570.570.5
Head tube length (mm)109125140165186218
Seat tube angle (degrees)7574.57473.57372.5
Seat tube length (mm)440460480510540570
Chainstay length (mm)435435435435435435
Bottom bracket drop (mm)727272727272
Bottom bracket height (mm)285285285285288288
Wheelbase (mm)1,0301,0401,0501,0641,0761,092
Front centre (mm)606616626639651667
Fork length (mm)410410410410410410
Fork offset (mm)505050505050
Top tube length (mm)527542556573590610
Standover (mm)733752770799825855

Spec:

  • Frame: Kona 6061 Aluminum Butted
  • Crankset: Shimano Cues
  • Derailleur: Shimano Cues
  • Shifter: Shimano Cues
  • Cassette: Shimano Cues 11-39t 10spd
  • Bottom Bracket: Shimano BBRS500PB 86.5
  • Wheels: Road / Gravel spaced Formula hubs laced to WTB ST i23 TCS 2.0
  • Tires: WTB Vulpine TCS Light 700x45c
  • Headset: FSA No.57E
  • Handlebar: Kona Gravel Dropbar
  • Stem: Kona Gravel Deluxe
  • Bar Tape: Kona Cork Tape
  • Saddle: WTB SL8
  • Seatpost: Kona Thumb w/Offset 27.2mm
  • Seat Clamp: Kona Clamp
  • Brake Levers: Shimano Cues
  • Brake Calipers: Shimano Cues
  • Rotors: Shimano RT56 180mm

Kona Ouroboros – Ord.Pris: 25000:- REApris: 19900:-

Kona Ouroboros AL suddar ut gränsen mellan gravelbike och mountainbike. Den lätta aluminiumramen har en avslappnad och stabil geometri som ger gott om kontroll när grusvägen övergår i stig och terrängen blir lite stökigare. Fram sitter en Suntour GVX32 med 40 mm fjädring, vilket tar bort mycket av vibrationerna och gör stor skillnad på sämre grusvägar, rötter och sten. Microshift Sword 1×10 med 11–48T kassett ger ett brett växelregister och håller drivlinan enkel och lättskött. De rejäla Maxxis Ravager 700×50-däcken ger bra grepp och komfort, samtidigt som 180 mm bromsskivor fram och bak ger trygg bromskraft. Dessutom kommer Ouroboros med en TranzX dropper post som gör det lättare att röra sig på cykeln i brantare och mer teknisk terräng. En riktigt mångsidig gravelbike för dig som gärna väljer den mindre vägen – och inte har något emot att den ibland förvandlas till en stig.

Viktigaste komponenter:

  • Ram: Kona 6061 Aluminum Butted
  • Gaffel: SR Suntour GVX32, 40 mm
  • Växlar: Microshift Sword, 1 × 10
  • Bakväxel: Microshift Sword Long Cage med clutch
  • Vevparti: Microshift Sword, 40T
  • Kassett: Microshift Sword, 11–48T
  • Bromsar: TRP Spyre C, mekaniska
  • Bromsskivor: 180 mm fram och bak
  • Dropper post: TranzX +RAD 125mm travel
  • Fälgar: WTB ST i27 TCS 2.0
  • Däck: Maxxis Ravager EXO TR, 700 × 50C
  • Färg: Gloss Metallic Turismo Olive

Här är en kort film vi gjorde i Nackreservatet i vintras, på en Kona Ouroboros och Ouroboros CR :)

 

Kona Sutra 2026 storlek 56 – SLUTSÅLD

Nu rear vi ut den absolut sista Kona Sutra vi har i lager, storlek 56. 

Kona Sutra är en klassisk och legendarisk touringcykel avsett för långa turer, helst med packning och i varierande terräng.

Ramen är gjord av lätt och bekväm kromolystål. Årets modell har bättre utrymme för däck och stänkskärmar, halvintegrerad styrlager och annu fler fästen för att enkelt montera ditt packningsystem. Men grunden är detsamma, en geometri som ger en mycket bekväm ställning, dämpar vibrationer exemplarisk, och ger dig känslan att din 20kg packning inte är med.

Utrustningsmässigt får du en Microshift Sword drivlina i 2×10 växlar, effektiva (och lättsköta) semihydrauliska bromsar TRP, urstarka däck Schwalbe Marathon Mondial, heltäckande stänkskärmar, stark pakethållare fram samt Brooks lädersadel B17 med matchande styrlinda.

Custombygge Kona Kahuna Gravel / MTB race storlek M – Ord.Pris: 21000:- NU: 16900:-

Gravel med rakt styre byggt på en Kona Kahuna ram i aluminium. Vi monterade en tålig kolfibergaffel, anpassad för att trycka ordentlig på och köra MTB med.

Cykeln har 622mm hjul Shimano (MT-601 Boost fram och Lite X QR bak) med gravel/MTB däck Phantom Speed I 29 x 2.2″. 

Drivlinan består av en Microshift Advent X 1×10 grupp med genomgående vevparti och kassett 11-42T. Bromsarna är hydrauliska från Shimano också. På detalj nivå har den en high end San Marco Regal sadel i kolfiber, MTB-styre med 50mm Rise samt Kona lock-on handtag.

Den här byggen är en väldigt lätt och pigg cykel, som kommer att klara alla dina utmaningar, sommar som vinter, på asfalt eller långt in i skogen. Ramen tillåter att montera däck upp till ca 29×2,3″. Det finns också fästen på ramen för bakskärm och pakethållare vid behov. Den kan alltså förvandlas till en bikepacking-häst om du önskar det!

Storlek M, passar dig som är mellan ca 167 och 178cm.

Den här cykeln är unik, så när den är såld, så är den!

Bygge Kona Kahuna Gravel / MTB race – Ord.Pris: 21000:-  NU: 16900:-

Kona Rove ST 2026 svart storlek 54 – Ord.Pris: 15000:- REApris: 14000:-

Kona Rove ST (tidigare Rove) är en gravel/touring cykel redo för att genomföra alla äventyr du drömmer av.

Ramen är otrolig bekväm på grund av geometrin som tillåter dig att sitta mångtimmar på cykeln, lagom framåt lutad. Och materialet, kromolystål absorberar vibrationerna och bidrar till hög komfort.

650b hjul ihopmonterade med avancerade Maxxis Rambler däck (650x47c) ger dig möjlighet att effektivt cykla på asfalt, grus och enklare skogsstigar.

Växlarna består av Shimano Sora i 2×9, pålitliga och lätta att underhålla. Tektro skivbromsar är mekaniska, med belägg som trycks från bägge sidor för optimal bromseffekt.

För att komplettera utrustningslistan har du en mycket bekväm WTB sadel, samt möjlighet att montera heltäckande stänkskärmar, pakethållare och all utrustning du skulle kunna behöva. Obs! Pedaler ingår inte.

Finns endast kvar i storlek 54!

Kona Rove ST 2026 – Ord.Pris: 15000:-  REApris: 14000:-

Kona Sutra LTD 2026 – 28000:-

Kona Sutra LTD är en gravelbike som trivs bäst när själva gruset förvandlas till grovt underlag, flowig stig eller stökig single track. Det är en äventyrcykel som är faktiskt genomtänkt för äventyr.

Kona har utvecklat ramen med den moderna hardtail-geometrin som inspirationskälla, dvs långt och sjunkande överrör, kort kedjestag, flackare gaffel och brett styre. Ramen är också förberett för intern dragning av teleskopstolpe, har fästen i stort sätt överallt. Den är såklart gjord av kromolystål, som är kungsmaterialet när det gäller gravelbikes. Kromolystål är lätt, hållbar, tillåter användning av tunnare rör, och beter sig exemplarisk med utmärk komfort och dämpningsförmåga.

Utrustningen består av 29″ hjul med lätta WTB KOM fälgar, Maxxis Rekon Race EXO däck i 2.25″, singleklinga med 12-delad kassett (10-51T), Shimano GRX växelgrupp, hydrauliska skivbromsar Shimano GRX, teleskopstolpe med reglage inbyggd i vänstra bromshandtaget osv.

Den här cykeln är våldsamt bra oavsett om du pendlar året runt eller om du drömmer av att bikepacka så fort möjligheten dyker upp. Den rullar förvånansvärt bra även på asfalt, så långa asfaltsträckor är inget att oroa sig för. Däremot om asfalten tar slut kommer lyckorusningar att ta över då Sutra LTD har en exceptionell förmåga att svälja terrängen och ge dig en otrolig smidig körupplevelse.

Kona Sutra LTD 2026 – 28000:-

Kona Libre CR 2025 – 49000:-

”Somewhere between the stable but often sluggish beast of burden world of touring and the highly strung, tightly focused realm of road performance, there exists a need for a drop bar bike that can grind out mile after mile of washboard gravel and still snap to attention when you stomp on the pedals. It needs to be fast, with geometry relaxed and composed enough to eat all that gravel without a twitch, but still sharp enough to carve turns on pavement with authority. Build it out of carbon fiber, so it’s super light, but plenty strong as well. Festoon it with bosses for lots of water bottles and bento mounts, but don’t go crazy. Lots of tire clearance, just in case. Sharp, but smooth. Fast, but comfortable. Gravel all day, pavement whenever you want.”

Kona Libre CR har en helt ny ram för 2025. Det är en avancerad gravelcykel byggd för äventyr på grusvägar, skogsstigar och långa bikepacking-turer. Med en lätt och styv kolfiberram och -gaffel får du både komfort och prestanda på ojämna underlag. Den är utrustad med SRAM Apex AXS 1×12-växlar och hydrauliska skivbromsar för smidig växling och pålitlig bromskraft i alla väderförhållanden. WTB Vulpine 700x45c-däck och Easton ARC Offset 25-fälgar ger bra grepp och möjlighet till tubeless-användning. Ramen har flera fästpunkter för väskor och flaskställ, vilket gör den idealisk för bikepacking och längre turer. Libre CR passar cyklister som söker en mångsidig och pålitlig cykel för varierad terräng och långa äventyr. Den nya Libre CR är riktigt vass och kvick och kommer att ta dig med stil till platser du inte anade skulle finnas :)

Komponenter i korthet:

  • Ram & Gaffel: Kona Carbon (kolfiber) – lätt, styv och bekväm för långa grusäventyr

  • Drivlina: SRAM Apex XPLR AXS 1×12 – trådlös, elektronisk växling för smidighet och låg vikt

  • Bromsar: SRAM Apex hydrauliska skivbromsar – stark bromskraft i alla väder

  • Hjul: Easton EA70 AX-hjul / Easton ARC Offset 25-fälgar – tåliga och tubeless-kompatibla

  • Däck: WTB Vulpine 700x45c – voluminösa, rullsnabba grusdäck med bra grepp

  • Styre: Kona Road flared – ger kontroll och komfort i terräng

  • Fästen: Multipla fästpunkter för flaskställ, pakethållare och väskor – perfekt för bikepacking

OBS! Vi har en demo Libre CR 2025 i storlek 54! Hör av dig innan ditt besök om du vill prova den, så ser vi till att den är i butiken!

Kona Libre CR 2025 – 49000:-

Gravel Marin Nicasio + 650 2026 – Ord.pris: 13000:- NU: 12000:-

Marin Nicasio+ 650 2026 är en mångsidig gravelbike som kombinerar klassisk stålram med modern design, perfekt för både landsväg och grusäventyr. Dess dubbelreducerade CrMo-stålram erbjuder hållbarhet och en bekväm åkupplevelse, medan 650B-hjul med 47 mm breda WTB Horizon-däck ger utmärkt grepp och komfort på varierande underlag. Den moderna 1×9-växlingen med microSHIFT Sword-komponenter förenklar växlingen och minskar underhållsbehovet. 

Cykelns geometri är utformad för långdistanskomfort och stabilitet, vilket gör den idealisk för både pendling och äventyr. Fästen för skärmar och pakethållare ökar dess praktiska användbarhet för dagligt bruk. Intern kabeldragning bidrar till ett rent och snyggt utseende samtidigt som det skyddar kablarna från smuts och väder. Denna modell erbjuder en balans mellan traditionell estetik och modern prestanda.

Komponenter i korthet:

  • Ram: Dubbelreducerad CrMo-stålram med fästen för skärmar och pakethållare.
  • Gaffel: CrMo-stål med fästen för skärmar och pakethållare.
  • Hjul: Marin aluminiumfälgar, 25 mm innerbredd, 650B.
  • Däck: WTB Horizon, 650Bx47 mm.
  • Växelsystem: microSHIFT Sword Black 1×9 med 11-46T kassett.
  • Vevparti: FSA Vero Pro med 42T drev.
  • Bromsar: Tektro mekaniska skivbromsar med 160 mm rotorer.
  • Styre: Marin butted aluminium, kompakt med 16° flare

Nishiki Gravel Master Touring 2025 – Ord.Pris: 22000:- NU: 19900:-

Gravel Master är ett mästerverk som samlar den senaste utvecklingen inom cykling, ihop med en touch av klassisk design.

Ramen är av chromoly-stål Reynolds 520, för extra spänst och dämpning, med modern äventyr-gravel geometri, dvs lagom framåtlutad ställning för att orka långa dagar på sadeln i utmanande terräng. Gaffeln är av kolfiber för att minska totalvikten (ca 11,3kg) och bidra till ytterligare dämpning.

Utrustningsmässigt finns allt som krävs för oförglömliga dagar ute på fältet! GRX 400 serie för drivlinan och växlar (2×10), hydrauliska skivbromsar GRX 400, high end Panaracer Gravelking SK Sport däck i 43-622mm, FSA styrlager, samt en del pålitliga Lite-komponenter.

Just den versionen är utrustad med stänkskärmar, pakethållare och pedaler. Alltså helt färdig för att åka iväg med din packning!

Nishiki Gravel Master Touring 2025 – Ord.Pris: 22000:-  NU: 19900:-

REA – Nishiki Gravel Champion storlek 55 – Ord.Pris: 25000:- NU: 19900:-

Gravel Master är ett mästerverk som samlar den senaste utvecklingen inom cykling, ihop med en touch av klassisk design.

Ramen är av chromoly-stål Reynolds 520, för extra spänst och dämpning, med modern äventyr-gravel geometri, dvs lagom framåtlutad ställning för att orka långa dagar på sadeln i utmanande terräng. Gaffeln är av kolfiber för att minska totalvikten (ca 11,3kg) och bidra till ytterligare dämpning.

Utrustningsmässigt finns allt som krävs för oförglömliga dagar ute på fältet! GRX 800 serie för drivlinan och växlar i 1×12, hydrauliska skivbromsar GRX 400, high end Panaracer Gravelking SK Sport däck i 43-622mm, FSA styrlager, samt en del pålitliga Lite-komponenter.

Tidlös design, exklusiva komponenter, fantastiska egenskaper och förvånansvärd bra prisläge. Vad mer behövs? Svensk tillverkning? Jo, det ingår i priset också!

Nishiki Gravel Champion – Ord.Pris: 25000:-  NU: 19900:-

Priset gäller med hämtning i butiken. Distansköp: 20500:- + frakt.

Nishiki Gravel Master 2025 – Ord.Pris: 20995:- NU: 18900:-

2025 påbörjar vi ett samarbete med Nishiki då deras satsning på gravel matchar utmärkt med vårt sortiment. Gravel Master är ett mästerverk som samlar den senaste utvecklingen inom cykling, ihop med en touch av klassisk design.

Ramen är av chromoly-stål Reynolds 520, för extra spänst och dämpning, med modern äventyr-gravel geometri, dvs lagom framåtlutad ställning för att orka långa dagar på sadeln i utmanande terräng. Gaffeln är av kolfiber för att minska totalvikten (ca 11,3kg) och bidra till ytterligare dämpning.

Utrustningsmässigt finns allt som krävs för oförglömliga dagar ute på fältet! GRX 400 serie för drivlinan och växlar (2×10), hydrauliska skivbromsar GRX 400, high end Panaracer Gravelking SK Sport däck i 43-622mm, FSA styrlager, samt en del pålitliga Lite-komponenter.

För det här priset kan du söka ett bra tag efter finare cyklar! Finns i lager nu, men skynda på, 2024 modell såldes slut på några veckor!

Nishiki Gravel Master 2025 – Ord.Pris: 20995:-  NU: 18900:-

Gäller endast för cyklar vi har i lager!