Kona Rove DL 2024 – Rek.Pris: 23000:- – REApris: 19500:-

Rove DL har blivit genom åren en referens bland äventyr / gravelcyklar då 10-tusental cyklister har valt just den modellen för sina små eller stora äventyr .

Den har en lätt och mycket bekväm kromolystålram, monterad ihop med tåliga och välbeprövade komponenter. Sram Rival är i skrivande stund den växelgruppen som får den bästa pris/tålighet ratio och lämpar sig speciellt bra för våra nordliga förhållanden. TRP hydrauliska/mekaniska skivbromsar är det självklara valet om du vill kombinera enkelheten att underhålla och justera bromsen utan att kompromissa med bromseffekten.

Rove DL har 650b hjul (27,5″) med bredda däck. Komforten och mångsidighet är viktigast då poängen med den här cykeln är att kunna cykla på olika underlag, men med rätt däcktryck får du också rätt så bra fart på asfalt.

Kom och testa!

Kona Rove DL 2024 – Rek.Pris: 23000:-  –  REApris: 19500:- 

SPECIFICATIONS

FRAME MATERIALKona Butted Cromoly
SIZES48, 50, 52, 54, 56, 58
REAR SHOCKn/a
FORKKona Project Two Cromoly Disc
CRANKARMSSRAM Apex
CHAINRINGS40t X-Sync
B/BSRAM GXP 68mm
PEDALSn/a
CHAINSRAM PC1110
CASSETTESRAM PG1130 11-42t 11spd
CHAINGUIDEn/a
F/Dn/a
R/DSRAM Rival 1
SHIFTERSSRAM Rival 1
BRAKE CALIPERSTRP HDC711C Mechanical / Hydraulic
FRONT BRAKE ROTORTRP TR160mm
REAR BRAKE ROTORTRP TR160mm
BRAKE LEVERSSRAM Rival 1
HEADSETFSA No.1/No.10
HANDLEBARKona Road
STEMKona Road Deluxe
SEATPOSTKona Deluxe Thumb w/Offset 27.2mm
SEAT CLAMPKona Clamp
GRIPSKona Cork Tape
SADDLEWTB Volt
FRONT HUBFormula 100x12mm
REAR HUBFormula 142x12mm
SPOKESStainless Black 14g
RIMSWTB ST i23 TCS 2.0
FRONT TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
REAR TIREMaxxis Rambler EXO TR 650x47c
PAINT COLORGloss Kiwi w/ Charcoal & Cyan Decals
EXTRASn/a

All specifications are subject to change without notice

GEOMETRY(mm) 

 SIZE485052545658
1ST LENGTH480500520540560580
2TT LENGTH515531546562578598
3REACH372378383388392400
4STACK532551570588607626
5STANDOVER735754775794815834
6HT ANGLE70.570.571.071.071.571.5
7HT LENGTH90110130150170190
8ST ANGLE75.074.574.073.573.072.5
9CS LENGTH435435435435435435
10BB DROP747472727070
11BB HEIGHT268268270270272272
12WHEELBASE101610291036104810541068
13FRONT CENTER592604612623628643
14FORK LENGTH400400400400400400
15FORK OFFSET505050505050
KONA Geometry